Úterý

25. června 2024

Nyní

22°

Zítra

26°

Svátek má

Zářijový magazín Trutnovinky vás vezme do Vesmíru

2. 9. 2023

page.Name
Chcete se vydat do Modré galaxie nebo navštívit Červeného trpaslíka? Stačí jen otevřít náš zářijový časopis! V nejnovějším vydání magazínu (s pořadovým číslem 209) jsme totiž zaměřili pozornost na zrekonstruované kino Vesmír, jež se po více než dvou letech ve čtvrtek 7. září znovu otevře veřejnosti. A Modrá galaxie a Červený trpaslík jsou velmi vtipně zvolené názvy sálů, kam budou lidé chodit za filmovými zážitky.

K hlavnímu interview jsme pozvali Libora Kasíka, ředitele Uffa, pod které kino patří, a vedoucí kina Annu Jerhotovou. „Chceme nabídnout návštěvníkům možnost chodit do kina co nejvíc. Takže oba sály budou hrát každý den. Na konci týdne, kdy bývá návštěvnost kvůli víkendu vyšší, budeme hrát čtyřikrát denně,“ prozrazují.

K přeměně kina se nám také vyjadřil starosta Trutnova Michal Rosa, jenž v době, kdy ještě neseděl na radnici, tak se svojí architektonickou a projekční kanceláří vymyslel, jak by nové kino mělo vypadat. A otázky jsme položili i jeho předchůdci Ivanu Adamcovi, pro kterého modernizace kina byla jednou z posledních investičních priorit ve městě, které vedl v letech 1998 až 2021.

Oslovili jsme samozřejmě také několik pamětníků z dřívější doby, kteří část svého života spojili s trutnovským kinem. Při čtení si zavzpomínáte na minulost s bývalým vedoucím kina Josefem Kábrtem, promítačem Jiřím Podlipným, pokladní Alenou Prokopovou či Jurou Alexejevem, který byl jedním z pořadatelů známého Filmového festivalu mladých v Trutnově. Historii kina jsou věnované i naše letité seriály Proměny Trutnova a Z muzejních sbírek.

Ale v magazínu nejsou jen články o kinu, jelikož v září budou například probíhat oblíbené městské festivaly Rýbrcoul a Otevřené hospody. Na programu je i další ročník jógového festivalu YogFest Hor. A startuje Ženská basketbalová liga, kde trutnovská Kara rozehraje svůj 29. ročník v nejvyšší soutěži. Přinášíme i článek o námořní expedice Monoxylon IV, při které se parta dobrodruhů vydala do Egejského moře v dřevěném člunu. Člnem výpravy byl i trutnovský učitel Martin Petrskovský. A dočtete se také třeba o novinkách ve společnostech TE Connectivity, Hilding Anders a Fides Group.

Magazín jsme začali rozvážete v pátek odpoledne a budeme v tom pokračovat i přes víkend a po. K dostání bude na tradičních distribučních místech. Tak si ho nezapomeňte vyzvednout. A jestli se divíte, že na titulce máme už v kině diváky, tak jen kvůli tomuto účelu jsme dali dohromady menší komparz, aby hlediště nepůsobilo tak prázdně, A všichni zainteresovaní věří, že to tak nebude ani po otevíračce. Nový Vesmír určitě stojí za návštěvu. Opakovanou!

Editorial

Tam, kde je zážitek nejsilnější

Žijeme v době, kdy streamingové služby jako Netflix a HBO dominují našemu způsobu sledování filmů. Doma se jen stačí natáhnout po ovladači, uvelebit se na gauči a filmový svět vám leží u nohou. A tak se může se zdát, že návštěva kina je zbytečným luxusem... Ale kdeže! Kino má stále své nezastupitelné postavení. Vstoupíte tam do světa, kde je filmové umění prezentováno v nejčistší podobě, jakou si režisér přál. Velké plátno a další technologické vymoženosti vám připraví ten nejlepší možný zážitek. V kině minimalizujete rozptýlení, což vám umožní plně se ponořit do příběhu. Těšíte se na premiéry. Je to také společenská událost. Je to o sdílení emocí, o hovorech a diskuzích, které předcházejí i následují promítání. Společný zážitek z filmu v kině je fenomén. A důvodů by se našlo jistě víc, proč chodit do kina. Po více než dvouleté pauze (kvůli rekonstrukci) teď můžete zase zajít i do trutnovského Vesmíru. Takže vzhůru do Modré galaxie a za Červeným trpaslíkem!


Díky za přízeň a přejeme hezké čtení!

Michal Bogáň, šéfredaktor Trutnovinek
michal@trutnovinky.cz