Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Malá vodní elektrárna na Zelence láká na prohlídku

20. 3. 2024

page.Name
Při příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března, se následující den v sobotu 23. března otevřou veřejnosti po celé republice malé vodní elektrárny. Lidé se tak mohou na vlastní oči seznámit s fungováním těchto tradičních, historicky prověřených zdrojů domácí energie. I v Trutnově, a to od 10 do 14 hodin.

Malá vodní elektrárna Zelená Louka – Trutnov se nachází na 51,68 říčním kilometru řeky Úpy. Pro lepší orientaci je to místo naproti zadnímu vchodu u ZŠ Mládežnická. Tam, kde také vede cyklostezka. 

Jedná se o průtokovou vodní elektrárnu s automatickým bezobslužným provozem se spádem 6,9 metru. „Ve strojovně je nainstalována horizontální turbína typu Kaplan o průměru oběžného kola 1200 mm s možným průtokem od 0,5 m3/s do 7,15 m3/s,“ říkají majitelé elektrárny Libor Kotek a Petr Roček a doplňují informaci, že připojený generátor má maximální instalovaný výkon 426 kW, který je vyveden přímo do trafostanice na Zelené Louce.

Elektrárna je v trvalém provozu od roku 2007 a svým výkonem je schopna zásobit elektrickou energií kolem 300 domácností ročně. Během svého dosavadního provozu ušetřila vypuštění kolem 10 000 tun CO2.

V českých zemích se využívá elektřina vyrobená v malých vodních elektrárnách už 137 let. Aktuálně jich je v provozu půldruhého tisíce a svou výrobou zajišťují elektřinu pro tři sta tisíc domácností. Další stovky elektráren mohou v republice vzniknout. Vedle výroby čisté elektřiny pomáhají správně postavené elektrárny zadržovat vodu v krajině a pomáhají tak chránit klima.

(bog, tz-pro, mmi)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Petr Roček