Pátek

19. července 2024

Nyní

23°

Zítra

24°

Svátek má

Malá vodní elektrárna na Zelence láká na prohlídku

20. 3. 2024

page.Name
Při příležitosti Světového dne vody, který připadá na 22. března, se následující den v sobotu 23. března otevřou veřejnosti po celé republice malé vodní elektrárny. Lidé se tak mohou na vlastní oči seznámit s fungováním těchto tradičních, historicky prověřených zdrojů domácí energie. I v Trutnově, a to od 10 do 14 hodin.

Malá vodní elektrárna Zelená Louka – Trutnov se nachází na 51,68 říčním kilometru řeky Úpy. Pro lepší orientaci je to místo naproti zadnímu vchodu u ZŠ Mládežnická. Tam, kde také vede cyklostezka. 

Jedná se o průtokovou vodní elektrárnu s automatickým bezobslužným provozem se spádem 6,9 metru. „Ve strojovně je nainstalována horizontální turbína typu Kaplan o průměru oběžného kola 1200 mm s možným průtokem od 0,5 m3/s do 7,15 m3/s,“ říkají majitelé elektrárny Libor Kotek a Petr Roček a doplňují informaci, že připojený generátor má maximální instalovaný výkon 426 kW, který je vyveden přímo do trafostanice na Zelené Louce.

Elektrárna je v trvalém provozu od roku 2007 a svým výkonem je schopna zásobit elektrickou energií kolem 300 domácností ročně. Během svého dosavadního provozu ušetřila vypuštění kolem 10 000 tun CO2.

V českých zemích se využívá elektřina vyrobená v malých vodních elektrárnách už 137 let. Aktuálně jich je v provozu půldruhého tisíce a svou výrobou zajišťují elektřinu pro tři sta tisíc domácností. Další stovky elektráren mohou v republice vzniknout. Vedle výroby čisté elektřiny pomáhají správně postavené elektrárny zadržovat vodu v krajině a pomáhají tak chránit klima.

(bog, tz-pro, mmi)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Petr Roček