Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Máte nápad, jak vylepšit veřejné prostranství ve městě?

5. 3. 2024

page.Name
Po celý březen mohou občané Trutnova přihlašovat své projekty do druhého ročníku participativního rozpočtu města. Stejně jako vloni je na projekty vyčleněn milion korun a o vítězi opět rozhodne veřejnost.

Stačí mít nápad na vylepšení veřejného prostranství, přihlásit ho a získat podporu veřejnosti. To je ve zkratce participativní rozpočet. „Cílem participativního rozpočtu je především zvýšení zájmu obyvatel o veřejný prostor, zájmu, který nevystačí s neurčitou kritikou, ale pojmenuje problém a nabídne řešení. Současně je to pro vedení města skvělá zpětná vazba vypovídající o tom, co obyvatele města trápí a jakou prioritu konkrétní věci přisuzují,“ vysvětluje aktivitu starosta Trutnova Michal Rosa.

Na participativní rozpočet je celkově vyhrazen 1 milion korun vč. DPH. Uspět může jeden větší anebo i více menších projektů, záleží na finanční náročnosti. Projekty mohou přihlašovat občané města starší 12 let. Stačí popsat přínos projektu veřejnosti, dodat fotografie či vizualizace a naznačit umístění v mapě. Přihlašovací formulář i přesné znění pravidel a harmonogram lidé naleznou na webu www.menime.trutnov.cz.

Přihlásit projekt je možné od 1. do 31. března. Následovat bude posouzení proveditelnosti přihlášených návrhů a zda jsou v souladu s pravidly. Pokud vše splní, postoupí do další fáze a tou bude hlasování veřejnosti, které se uskuteční v termínu od 1. do 21. června. Hlasovat pro své favority budou moci lidé přes webové stránky participativního rozpočtu. Každý hlasující může udělit až 2 kladné hlasy a 1 záporný hlas. Hlasování bude ověřeno unikátním kódem v podobě SMS.

Trutnov si participativní rozpočet poprvé vyzkoušel vloni. Tehdy lidé přihlásili 16 projektů, z nichž 8 splnilo pravidla a postoupilo dále. Ve veřejném hlasování pak největší podporu získal projekt Bezbariéra od Jiřiny Volkové na vybudování bezbariérového přístupu do podloubí v Bulharské ulici. Ten je nyní v projektové přípravě a do konce roku by mělo dojít k realizaci. 

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto a video: Miloš Šálek