Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Rudolf Kasper prodal 49% podíl ve firmě fondu Genesis Capital

20. 3. 2024

page.Name
Česká skupina fondů Genesis Capital získala 49procentní podíl v trutnovské strojírenské společnosti Kasper Kovo. Fond vstupuje do této společnosti po dohodě s jejím zakladatelem Rudolfem Kasperem, aby strojírenské společnosti pomohl přeměnit management a zajistil její další rozvoj. Obě firmy to uvedly v tiskové zprávě.

„Naším záměrem je spolu s panem Kasperem připravit společnost pro další etapu růstu a společně sestavit výkonný nezávislý manažerský tým, který bude naplňovat naši strategii rozvoje směrem k novým produktům a trhům. Tato akvizice reflektuje dlouhodobou investiční tezi fondů Genesis zaměřenou na podporu regionálních leaderů ve svém oboru," řekl Martin Viliš, partner Genesis Capital Equity.

Podle zakladatele strojírenské firmy Kaspera je po 32 letech existence společnosti správné efektivněji a dlouhodobě využít potenciál růstu. „Jedním z hlavních cílů je také eliminovat značná rizika vyplývající z velké závislosti společnosti na jedné osobě, kterou je zakladatel, stoprocentní vlastník a jednatel,“ dodal 66letý podnikatel. 

Prodejní cenu ponechaly obě strany bez komentáře, ale podle dnešních Hospodářských novin by se mohla pohybovat ve stovkách milionů korun, což je běžná velikost transakce fondu Genesis.

Fond Genesis plánuje firmu nadále rozvíjet, ale dojde k jedné velké změně. Pro Hospodářské noviny rovněž zakladatel firmy Rudolf Kasper potvrdil, že po 32 letech skončí ve vedení firmy a bude figurovat spíše jako poradce v pozici člena dozorčí rady. Svoji pozornost chce teď s manželkou Renatou více věnovat Centru současného umění EPO1. Novým generálním ředitelem Kasper Kovo se stane Dalibor Fiala, zkušený manažer přicházející z amerického koncernu John Crane, kde zodpovídal za Evropu.

Důvodem k prodeji podle Kaspera bylo vyústění konfliktu se synem Jakubem, na kterého v minulosti převedl menšinový podíl 49 procent ve firmě a později mu chtěl celou společnost předat. Neshody se ale ukázaly tak zásadní, že od roku 2022 už Jakub Kasper ve společnosti nefiguruje. Po soudním sporu jej Rudolf Kasper loni v květnu z firmy vyplatil za tržní hodnotu podílu.

Genesis Capital letos v březnu koupil majoritní podíl ve společnosti GAF ze Žamberku, která se zabývá kovovýrobou a v pražské společnosti Schulte Group, která se zabývá technickým řízením budov. Obě transakce momentálně posuzuje Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Kromě březnových akvizic podílů ve firmách GAF a Schulte Group skupina fondů také koupila většinový podíl v rodinné firmě STT Servis z Dlouhé Loučky na Olomoucku, která je předním tuzemským výrobcem přesně obráběných a svařovaných dílů a sestav. V říjnu koupila většinový podíl také ve společnosti AV Media, která dodává audiovizuální techniku a má roční obrat 1,3 miliardy korun. I tuto akvizici zprvu řešil ÚOHS, v listopadu ji schválil.

Genesis Capital nabízí financování růstu a rozvoje malým a středním společnostem ve střední Evropě. Od svého založení v roce 1999 poskytla Genesis Capital poradenství šesti fondům soukromého kapitálu s celkovým objemem přesahujícím 350 milionů eur (asi 8,85 miliardy korun). Fondy podpořily více než 70 firem, aktuálně fondy Genesis tak spravují investice například ve společnostech Hecht Motors, Borcad CZ, TES Vsetín, XBS Group, PFX Group, STT Servis, AV Media nebo HP Tronic/Datart.

Kasper Kovo byla založená v roce 1992. V Trutnově vlastní dvě výrobní provozovny. Hlavním výrobním programem jsou plechové dílce, výroba a montáž komplexních celků pro zahraniční zákazníky a výroba speciálních tlakových nádob. Export dlouhodobě dosahuje 70 až 80 procent z jejích tržeb. Společnost podle tiskové zprávy investuje peníze do digitalizace a zavádění moderních procesů. Obě provozovny jsou vybavené moderními technologiemi.

(bog, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek