Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Zemědělci požadavky náměstkovi Skřivánkovi nepředali, na setkání nepřijel

20. 3. 2024

page.Name
Zemědělci dnes při protestu v Trutnově své požadavky náměstkovi ministra zemědělství Miroslavu Skřivánkovi nepředali. Náměstek zemědělcům vzkázal, že na dohodnutou schůzku nepřijede, protože musí být v 10:00 na zasedání vlády. Novinářům to řekl prezident Agrární komory ČR Jan Doležal.

Skřivánek podle Doležala nyní zastupuje ministra Marka Výborného (KDU-ČSL), který je na obchodní misi ve Vietnamu. „Bylo nám slíbeno, že zde bude případně někdo jiný, ale bohužel ti důležití lidé jsou buď ve Vietnamu, nebo v tuto chvíli nejsou dostupní, aby naše požadavky převzali,“ sdělil Doležal.

Skřivánkovi bude Doležal telefonovat, aby požadavky zemědělců předal předsedovi vlády Petru Fialovi. Premiér ve čtvrtek jede do Bruselu na jednání Evropské rady, která se bude zemědělstvím zabývat. Mluvčí ministerstva zemědělství Vojtěch Bílý ČTK řekl, že se ze schůzky Skřivánek omluvil v úterý večer a že s farmáři zůstává v kontaktu. Další dva náměstkové ministra zemědělství jsou podle Bílého rovněž zaneprázdněni pracovními povinnostmi, a nemohli proto do Trutnova dorazit.

Požadavky zemědělců v Trutnově na shromáždění farmářů v areálu podniku Cerea přečetl předseda okresní Agrární komory Petr Martinec. Následně se kolona asi 20 traktorů vydala do centra Trutnova, odkud odjela na hraniční přechod do Polska v Královci. Přítomná prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová prohlásila, že potravináři požadavky zemědělců podporují.

Zemědělci potřebují podle Doležala urychleně pomoc, protože největším nynějším problémem je to, že nemohou prodat loňskou úrodu, kterou stále mají ve skladech. „Jak nemůžeme úrodu prodat, tak nám docházejí peníze. Za měsíc dva dojdou zemědělcům peníze,“ poznamenal Doležal.

Připomněl, že za čtyři měsíce zemědělci budou sklízet novou úrodu obilí. „Bude problém, kam ji dát,“ pronesl. Zemědělcům podle něj hrozí, že kvůli nedostatku peněz budou muset začít prodávat pole, stroje a propouštět zaměstnance. „Proto potřebujeme záchranný balíček na nějaké provozní financování,“ řekl.

Dosavadní návrhy EU podle něj neřeší problém dovozu obilovin z Ukrajiny. EU také podle něj, na rozdíl od jiných zemí, neřeší například možnost exportu obilí do pásma Gazy. „Obětovali jsme zemědělce ve střední a východní Evropě na úkor pomoci Ukrajině,“ uvedl Doležal s tím, že to ale neznamená, že by se Ukrajině nemělo pomáhat.

Zemědělci požadují podpořit zaměstnanost na venkově slevami na sociálním pojištění, vrátit daň z nemovitosti na úroveň před konsolidačním balíčkem, zrušit danění evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky Evropské unie a omezit dovoz ze zemí mimo EU. Dalším požadavkem zemědělců je nekrátit národní podpory a požadavek, pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských nebo národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné míře.

Čeští zemědělci se jízdami traktorů dnes připojili k evropským protestům, které mají podle zemědělských organizací upozornit na neřešené problémy pěstitelů a chovatelů a prohlubující se krizi v agrárním sektoru. Demonstrují v regionech a na hraničních přechodech. Podle Agrární komory vyjelo na silnice přes 1500 kusů techniky.

ČTK
Ilustrační foto: Miloš Šálek