Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Dospělí i školáci pronikli do tajemných míst archivu a získali cenné informace

10. 6. 2024

Dospělí i školáci pronikli do tajemných míst archivu a získali cenné informace 46 snímků
Státní okresní archiv v Trutnově svým zaměřením patří bezesporu mezi nejvýznamnější instituce ve městě. Zahrnuje značné množství rozmanitých archiválií mapujících historii tohoto regionu. V souvislosti s Mezinárodním dnem archivů dnes otevřel brány veřejnosti a také školákům. Výstava má totiž název Ze školních lavic aneb 250 let od školských reforem Marie Terezie.

„Hledali jsme nějaká témata a toto o školství se nabízelo. Jak už napovídá název výstavy, jde o půlkulaté výročí a archivy včetně trutnovského obecně mají hodně materiálů od nejnižšího po střední školství. Máme tedy co ukázat a každou školou prošel,“ vysvětlil téma ředitel archivu Roman Reil.A co navštívíte výstavu, uvidíte a uvidím? Průřez školními dokumenty, a to až po ty nejstarší. Spatřit je možné zlaté knihy, do nichž se ještě v 19. století zapisovali vzorní žáci, dále velmi zajímavé kroniky, které jsou nejen dobře psané, ale jsou v nich i úžasné informace. K vidění je také spousta fotografií a kreseb, například staré kolorované plány škol a podobně.

„Kromě fyzických archiválií, jsme na stěně připravili osm panelů k různým školským tématům, jako například k zákonu z roku 1774 z doby Marie Terezie a také informace o významných učitelích a žácích,“ přiblížil ředitel. Návštěvníci si mohli prohlédnout třeba třídní výkazy bratří Karla a Josefa Čapkových, spisovatele Ivana zpěvačka Olbrachta, herce Petra Haničince čiky Nadi Urbánkové.

Kromě výstavy byly pro zájemce zorganizovány tři exkurze. Za doprovodu jako výkladem archiváře byli do míst, kam se běžně zavedeni lidé nedostanou, kde viděli, jak jsou archiválie uloženy a rovněž zajímavosti v depozitářích. Děti čekaly doprovodný program. „Vytvořili jsme dílničku pro děti zahrnující psaní husím brkem, vyzkoušeli si psaní na starých psacích strojích, razítkování, pečetění starými razidly nebo skládání kartonů,“ dodal ředitel archivu Roman Reil. Třetí, poslední exkurze, se odehraje dnes v 15 hodin. Návštěva archivu je nepochybně velkým zážitkem nejen pro dospělé, ale i pro školáky.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Michal Kriegler