Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Drak nabral sílu a vydal se na dlouhou pouť na dračí slavnost v Brně

8. 6. 2024

Drak nabral sílu a vydal se na dlouhou pouť na dračí slavnost v Brně 40 snímků
Po probdělé noci na travnatém prostoru pod Muzeem Podkrkonoší, kam byl ve čtvrtek odpoledne drak po sejmutí z věže Staré radnice na Krakonošově náměstí a krátkém průvodu členů spolku Trutnov - město draka, umístěn, včera ve 14 hodin se tento symbol města na povozu taženém koňmi vypravil na čtrnáctidenní pouť do Brna.

„Vyjeli jsme po pěší zóně a pak jsme se vydali kolem hřbitova směrem na Dolce, přes Staré Buky do Horního Žďáru, kde naše první poutní etapa, dlouhá zhruba 13 kilometrů, končila. Tam, v kostele sv. Jana Křtitele, nejen obyvatelé obce, ale i přespolní v 18.30 hodin čekala první repríza divadelní frašky Smrad jako Brno podle předlohy Zdeňka Semeráda a v režii Petra Vanžury. Vtipný název napoví, v jakém duchu pracuje náš spolek. Není to však výsměch, nýbrž parodie na trutnovskou pověst,“ řekl předseda spolku Otto Štemberka.

Po tomto čtyřicetiminutovém divadelním „kusu“ pro třináct herců, jehož premiéra se konala ve čtvrtek večer v Rotundě svatého Zdendyse v Trutnově, vystoupila skupina Tlupa Tlap. Do třetice bude v průběhu pouti inscenace zahrána 13. června v 18.30 hodin v kulturním domě obce Strakov u Litomyšle. Dnes průvod vyrazí do Kohoutova a v dalším dni do Rasošek u Jaroměře. „Čtvrtý a opravdu náročný úsek zakončíme v táborovém areálu Suté Břehy, kde si po zásluze naordinujeme jeden den odpočinku,“ uvedl Štemberka.

Poté se „draci“ vydají do areálu campingu Hluboký v Holicích v Čechách, dále do zmíněného Strakova. V pátek 14. června bude cesta pokračovat z obce Dolní Újezd​ a poutníci ji zakončí v autokempu v Poličce. To už se přiblíží k jihomoravské metropoli přes Olešnici, Kunštát, Lomnici a do obce Chudčice. „Tam založíme výchozí tábor k Brnu a bude následovat dvoudenní soustředění. Tím prakticky završíme celou, dvousetkilometrovou trasu naší pouti a zde proběhnou závěrečné přípravy na slavnost 1000 let brněnského draka, která vypukne v sobotu 22. června,“ přiblížil předseda spolku.

Při této události budou obsazena dvě náměstí – Dominikánské a Moravské. Zatímco na Moravském se odehraje spíše lidová veselice, kde budou hrát kapely, připravena bude dětská scéna s kolotočem, kuličkovou dráhou a celodenním programem výtvarné dílny Bosorka z Janských Lázní, na Dominikánském náměstí vystoupí divadla a kapely, které doplní řemeslné stánky a občerstvení. Mezi náměstími bude vystupovat Jiří Honzírek s brněnskou divadelní scénou. Děti dostanou památeční listy, které jim umožní, až celá akce skončí a trutnovský drak bude vystavený na Dominikánském náměstí, udělat si památeční foto.

Trutnovský drak však v tomto městě nezůstane. „Nejdříve bude téměř celý den zahalený na Moravském náměstí a potom v 18.30 hodin půjde velký průvod z tohoto náměstí na Dominikánské, kam se položí na připravený piedestal, a do toho zazní poselství Trutnovanů Brňanům k předání draka,“ prozradil Štemberka s tím, že Brnu bude věnována bronzová pamětní deska, která pod nynějším zavěšeným krokodýlem nahradí tu původní, a bude na ní připomenuta trutnovská pověst. „Na oplátku nám Brno věnuje památeční zvon, na nějž se bude při Dračích slavnostech v Trutnově zvonit v okamžiku, kdy bude vytahován na věž Staré radnice. Takže se drak vrátím domů,“ dodal.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Křivka