Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

FOTO: Trutnovský drak dorazil do Brna a zanechal tam nesmazatelnou stopu

25. 6. 2024

FOTO: Trutnovský drak dorazil do Brna a zanechal tam nesmazatelnou stopu 74 snímků
Čtrnáctidenní pouť členů spolku Trutnov – město draka v sobotu vyvrcholila v jihomoravské metropoli slavností Už ho nesou! aneb Tisíc let brněnského draka? Vpodvečer vyšel z Moravského náměstí průvod, v jehož čele kráčel předseda spolku Otto Štemberka a za ním jel na koni Albrecht z Trautenbergu, zakladatel Trutnova, jehož v souladu s tradicí ztvárnil člen spolku Petr Kotyza.

Deset mužů v rudých kápích neslo na dřevěných márách šestimetrového kovového draka, jenž obvykle zdobí věž Staré radnice v Trutnově. Majestátní průvod, který doprovázeli hudebníci a kejklíři, dorazil do horní partie Dominikánského náměstí. Tam byl drak položen a poté předán knížeti Oldřichovi, jenž ho symbolicky věnoval brněnským.

Drak, jak upozornil už před cestou do Brna předseda spolku, se vrátí zpět do Trutnova, kde bude i nadále hlavním symbolem Dračích slavností. Trutnovští místo něj darovali brněnským pamětním desku, která byla odhalena v průchodu brněnské Staré radnice, pod jehož stropem visí brněnský drak v podobě vycpaného krokodýla .

„Původ pověstmi opředeného krokodýla není znám. Jeho umístění v Brně je doloženo již roku 1568. Podle kroniky Simona Hüttela z konce 16. století přivezl dračí kůži, později zavěšenou na Staré radnici, roku 1024 jako dar knížeti Albrecht z Trautenbergu, bájný zakladatel města Trutnov,“ stojí na pamětní desce. Trutnovští na oplátku obdrželi od brněnských památný zvon.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Milan Lhoták, Ivana Lhotáková