Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

Muž zve ženu ke společné jízdě aneb Odhalení světelné sochy Nákup vozu

27. 6. 2024

Muž zve ženu ke společné jízdě aneb Odhalení světelné sochy Nákup vozu 45 snímků
K výjimečné kulturní události došlo včera odpoledne v nově zrekonstruovaném areálu bývalého podniku Texlen v Trutnově, kde mají své sídlo společnost Autostyl zaměřená na prodej vozů a dopravně-správní odbor městského úřadu. V souvislosti s projektem Centra současného umění EPO1 Sochy ve městě zde bylo slavnostně odhaleno pětimetrové světelné sousoší s názvem Nákup vozu.

Autorem díla vytvořeného ze zrcadlového nerezu v trutnovské firmě Kasper Kovo a doplněného působivou originální kresbou ztvárněnou skleněnými neony je akademický sochař Lukáš Wagner. Při této slavnostní akci přítomné účastníky přivítal Jan Kranát, člen správní rady společnosti Autostyl. „Odhalením sochy Nákup vozu bychom rádi název rozšířili o Nákup vozu v Autostylu. Po dokončení této rekonstrukce budovy jsme došli k názoru, že v tomto vzniklém náměstíčku něco chybí. Proto jsme se rozhodli tento prostor oživit sochou, která by měla vzbudit radost, že si lze v Autostylu koupit vůz. To je jejím smyslem,“ řekl.

Umělec Wagner, jenž sochu sám odhalil, se k tvorbě díla dostal přes architektonický ateliér Marka Veleby OIKOI Architekti, s nímž dlouhodobě spolupracuje a který adaptoval budovu bývalého Texlenu pro společnost Autostyl. „V této souvislosti jsem poznal i pana Kranáta a vznikla nabídka před jednu z budov vytvořit sochu,“ uvedl. Dílo představuje okamžik, kdy muž zve ženu ke společné cestě nově zakoupeným vozem. Ta odhazuje deštník, který již nebude potřebovat… „Mohou pak nastoupit na svou cestu, a to nejen na výlet, ale třeba i na tu životní,“ prozradil sochař.

Sochař Wagner se při tvorbě držel principu, který se nabízel. Do Autostylu přijdou lidé, kteří si chtějí koupit kvalitní vůz, proto se sousoší jmenuje Nákup vozu. „Ten, kdo si přijde koupit vůz, chce někam jet, něco poznat a na cestu pozvat třeba svoji partnerku, což je právě tento případ a byla to ta první nosná myšlenka. Tím vozem je Škoda Superb 640, sériově vyráběný od roku 1934. Časově se tedy sousoší vztahuje k nově adaptovaným budovám bývalého Texlenu a je to laděné do první republiky,“ vysvětlil. Třešničkou na pomyslném dortu je barevná světelnost díla. „Originální neonové světlo, které má neuvěřitelnou frekvenci, bude pro diváka velmi přitažlivé zejména v noci nebo brzy ráno,“ dodal umělec.

Podle úspěšného trutnovského podnikatele Rudolfa Kaspera, zakladatele firmy Kasper Kovo a velkorysého podporovatele kultury i sportu, byla tvorba sochy Lukáše Wagnera poměrně pracná. „Jde o dílo nařezané laserem ze zrcadlového nerezu. Tím vznikla velmi pěkná a fajnová socha, která určitě vzbudí pozornost veřejnosti,“ poznamenal. Také Jan Kunze, ředitel EPO1, ocenil tuto nevšední realizaci a instalaci tohoto sousoší. „Myslím, že je skvěle umělecky zpracované, má v prostoru Autostylu symbolickou hodnotu a zejména v noci bude krásně vidět,“ sdělil.

Při slavnostním odhalení sousoší Nákup vozu byl přítomen také Libor Kasík, ředitel Společenského centra Uffo, jenž považuje instalaci díla v prostoru, kde se prodávají automobily, za ideální variantu. „Je to kouzelná socha nejen svým spojením s areálem společnosti Autostyl, ale také formou zpracování samotným umělcem. Navíc osvětlení, které je s ní spojeno, nepochybně přiláká pozornost.“ Odhalením sochy Nákup vozu byl originálním způsobem po více než čtyřech letech znovu vzkříšen a odstartován trutnovský projekt Sochy ve městě.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Havrda