Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Nová „hotelovka“ za 472 milionů bude mít domov mládeže, tělocvičnu i restauraci

17. 6. 2024

page.Name
Královéhradecký kraj v areálu krajské Střední školy hotelnictví, řemesel a gastronomie ve Volanovské ulici v Trutnově plánuje novostavbu, kam sestěhuje většinu provozu školy. Krajští zastupitelé dnes schválili finance na projekt včetně vybavení a vybudování tělocvičny v celkové odhadované výši 472 milionů korun včetně DPH.

Stavební a demoliční práce včetně vybavení a zkušebního provozu by mohly zahrnovat období od jara 2026 do září 2027. Provoz školy v nových prostorách by mohl začít koncem roku 2027. Podle představitelů kraje jde o předběžné termíny. Projekt je ve fázi příprav. Kompletní projektovou dokumentaci by kraj mohl mít do podzimu 2025.

Projekt ústřední budovy v areálu školy navazuje na modernizaci prostor pro vzdělávání studentů a učňů ve Volanovské ulici, která ale nevyšla kvůli neplánované demolici dvou budov. Škola musela provoz areálu přesunout do náhradních prostor ve městě a okolí.

V novém objektu bude domov mládeže se 130 lůžky, restaurace pro veřejnost s kapacitou 60 míst včetně jídelny pro studenty, učebny teoretické a praktické výuky, kabinety a technické zázemí školy. „Nová budova školy bude sloužit pro 250 studentů,“ sdělil mluvčí hejtmanství Dan Lechmann. V projektu kraj uvažuje v areálu i o výstavbě nové tělocvičny.

Po sestěhování jednotlivých provozů školy z ostatních objektů do nového areálu bude moci škola opustit tří budovy mimo areál. „Tím dojde k úspoře více než 200 milionů korun včetně DPH za předpokládané budoucí náklady na jejich údržbu a prodloužení jejich životnosti v cenách roku 2024. Projekt novostavby by pak mohl vyjít na odhadovaných zhruba 472 milionů korun včetně DPH,“ upřesnil Lechmann.

Plán modernizace areálu trutnovské střední školy hotelnictví, řemesel a gastronomie ve Volanovské ulici se po neplánované demolici dvou ze šesti budov zásadně změnil. Firma, která měla zajistit rekonstrukci, odstranila dva nevyhovující vzájemně přiléhající objekty. Demoliční práce stály téměř deset milionů korun. Kraj, který je investorem, poté odstoupil od smlouvy s původní stavební firmou. Důvodem byla neplánovaná demolice dvou objektů kvůli zřícení středové nosné zdi. Tím nastala taková změna, že v původním projektu nebylo možné pokračovat.

Krajská střední škola hotelnictví, řemesel a gastronomie v Trutnově vznikla v roce 2018 splynutím středních škol, a to střední školy hotelnictví a společného stravování v Teplicích nad Metují a trutnovské střední odborné školy a středního odborného učiliště.

ČTK
Ilustrační foto: Kateřina Svobodová