Pondělí

22. července 2024

Nyní

26°

Zítra

24°

Svátek má

ŘSD vybralo pro stavbu D11 sdružení MI Roads, Budimex se brání

16. 6. 2024

page.Name
Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) po opětovném posouzení vybralo pro stavbu úseku dálnice D11 z Trutnova k hranici s Polskem sdružení v čele s firmou MI Roads. Původní vítěz tendru, polská stavební společnost Budimex, se proti vyloučení ze soutěže brání u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Stavba o délku 21,1 kilometru měla původně začít loni v prosinci, ale vše zdržely o vítězství v tendru.

Sdružení vedené MI Roads nabídlo v soutěži druhou nejnižší cenu 11,71 miliardy korun bez DPH. MI Roads patří přes společnost Metrostav Infrastructure do skupiny Metrostav. Dalšími členy sdružení jsou společnosti Doprastav, Metrostav TBR, Subterra a Duna Aszfalt.

Ředitel Mátl nedávno uved l , že stavba zřejmě nezačne než ke konci třetího čtvrtletí letošního roku. Původně ŘSD plánovalo, že stavbu s vybraným Budimexem zahájí 19. prosince. Stavba je největší dálniční zakázkou vybíranou ve veřejné soutěži v historii ŘSD. 

Budimex nabídl v soutěži se šesti zájemci nejnižší cenu 11,35 miliardy korun bez DPH, tedy 87 procent původně předpokládané ceny. Sdružení MI Roads proti výběru Budimexu vzneslo loni v prosinci námitky a obrátilo se na ÚOHS. Antimonopolní úřad konstatoval, že Budimex nesplnila podmínku technické kvalifikace, načež ŘSD Budimex ze soutěže vyloučilo a tendr se vrátil do fáze hodnocení nabídek.

Tendr je ale znovu u ÚOHS, protože Budimex na úřad v minulých dnech podal návrh na přezkum rozhodnutí ŘSD o jeho vyloučení z tendru. „Jsme přesvědčeni, že naše nabídka je po všech stránkách plně konkurenceschopná a předložená reference naplňující požadavky projektu D11,“ uvedla minulý týden mluvčí Budimexu Diana Zyglewská.

MI Roads tvrdí, že Budimex použil k doložení kvalifikace na stavbu tunelů cizí reference z realizace dílčích prací na tunelu v Kolumbii, které neodpovídají lokalitě ŘSD. Budimex podle MI Roads také nesplnil požadavky pro odborný personál pro stavbu tunelů. Budimex výhrady svého konkurenta odmítl. Uvedl, že má zkušenosti i ze stavby tunelů v Polsku a ve Španělsku.

ČTK
Foto: Budimex