Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Studenti jsou v TE jako doma – na praxích, brigádách, workshopech i při vedení diplomky

22. 6. 2024 Komerční sdělení

page.Name
Každým rokem v TE Connectivity přivítáme v obou našich závodech na Komenského i v Poříčí několik desítek studentů, kteří k nám chodí jak na dlouhodobé praxe učňovských oborů, tak na krátkodobé praxe ze středních i vysokých škol. V létě si studenti mohou přivydělat a získat pracovní zkušenosti a návyky v rámci letních brigád. Každým rokem se na nás také studenti obracejí ohledně spolupráce na jejich diplomových pracích, což bývá zajímavým momentem i pro naše zaměstnance.

Podpora všech těchto aktivit studentů v TE, a zároveň udržování a neustálé rozvíjení spolupráce se středními i vysokými školami, je jedním z nejdůležitějších aspektů, na které se zaměřujeme. Však právě tato mladá nastupující generace je tou, která v budoucích letech může rozšířit řady členů našeho TEamu a stát se našimi budoucími kolegyněmi a kolegy.

Jen v letošním roce jsme v našich nástrojárnách měli na podzim a na jaře šest studentů SPŠ Trutnov z oboru nástrojař, kteří každý druhý týden získávali své první zkušenosti v reálných pracovních podmínkách. Na závěrečném setkání, které se studenty, vedením firmy a vedením školy vždy pořádáme, oceňují naši praktikanti skvělý kolektiv, který se jim během praxe věnuje, ukazuje jim nové věci a učí je novým dovednostem. Není se tedy čemu divit, že nejeden absolvent, který u nás tyto praxe absolvoval, je dnes i naším kolegou.

Vedle toho se k nám na 14denní praxi podívalo tento rok i devatenáct studentů z obchodní akademie, královédvorské SPOŠ, SPŠ Jičín, SPŠ Trutnov i Univerzity Palackého v Olomouci, a to v oborech IT, ekonomie, psychologie práce, elektrotechnika, strojírenství nebo elektronické počítačové systémy. Na starost si je vzali kolegové a kolegyně z obou závodů. Někteří si vyzkoušeli administrativní činnost spojenou s každodenním během výrobní firmy, jiní koukali pod ruce zaměstnancům ve výrobě, někdo pomáhal při běžných činnostech na účtárně i v oddělení neustálého zlepšování a někdo pronikl do tajů IT a programování. Každý si přišel na své a doufáme, že i za rok se s některými z nich opět potkáme.

Nesmíme opomenout ani další aktivity, které v TE Connectivity pro spolupráci se školami připravujeme. Pořádáme exkurze pro zájemce z řad škol, kde si žáci s učiteli projdou naši výrobu a na konci společně otestujeme jejich odhad v krátké tipovací soutěži o malé odměny. Obzvlášť zajímavé jsou pak exkurze pro průmyslovky, kterým se vždy prohlídku snažíme uzpůsobit na míru danému oboru. S vysokoškoláky se potkáváme na veletrhu Kontakt Univerzity Pardubice a na veletrhu Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kde se od nás mohou dozvědět možnosti spolupráce jak během studia, tak i po něm. S oběma univerzitami máme dlouhodobě velmi dobré vztahy a pravidelně pro studenty materiálového inženýrství připravujeme workshopy přímo v závodě. Studenti tak mají možnost získat více informací o výrobě teplem smrštitelných tub aneb jak se dá z prášku vyrobit koncová tuba chránící například kabelový svazek v boeingu.

Dlouhodobou spolupráci s regionálními středními školami i partnerskými univerzitami TE Connectivity podporuje mnoho let. Je skvělé, když studenti mají možnost získat s TE zkušenost již v průběhu studia a mohou poznat kulturu i hodnoty našeho TEamu, aby se jednou mohli stát jeho součástí.

Vojtěch Banýr: Praxe otevře oči a zjistíte, zda se tomu chcete věnovat po škole

Vojtěch Banýr je absolventem oboru nástrojař Střední průmyslové školy v Trutnově, který začal pracovat v našem závodě v Poříčí, a tak jsme mu položili pár otázek.

Proč jste se rozhodl studovat obor nástrojař?
Když jsem se v deváté třídě rozhodoval, kam zamířit na střední, asi nejvíc mě zaujala trutnovská průmyslovka. Svoje očekávání jsem si potvrdil na dni otevřených dveří, jen jsem se dlouho rozhodoval mezi mechanikem a nástrojařem. Nakonec u mě vyhrál obor nástrojař, protože tento obor kombinuje nejen ruční práci s kovy a stroji, ale také vám dá spoustu technických znalostí a naučí vás přemýšlet o práci.

Co vás během studia utvrdilo, že se jí chcete věnovat i po škole?
Obor nástrojař mě bavil od začátku, ale že se mu chci věnovat, jsem si potvrdil hlavně na praktickém vyučování a pak také na praxích ve firmách. Praxe absolvujeme ve druhém a třetím ročníku. Na praxích jsme strávili skoro půl roku studia, což vám otevře oči a zjistíte, zda se tomu chcete věnovat i po škole. Navíc jsem měl štěstí na fajn instruktory v TE Connectivity, kde jsem strávil dvě praxe, a nakonec jsem po škole nastoupil do týmu v Poříčí.

Co byste řekl studentům, kteří se rozmýšlejí, jestli by nástrojařina nebyla pro ně ta pravá volba?
Ať se toho nebojí a jdou to zkusit. Obor nástrojař na SPŠ je super kombinace teoretických znalostí, ale hlavně praktické práce se stroji, která vám dá opravdu hodně. Získáte spoustu užitečných dovedností, takže si toho spoustu zvládnete opravit i sami doma. Navíc v dnešní době hledají šikovné nástrojaře a strojaře všude, takže o pracovní uplatnění opravdu není nouze.

 

Martin Tázlar: Práce není monotónní a je stále co dělat

Martin Tázlar je čerstvý absolvent Univerzity Pardubice. Tehdy jsme měli to štěstí ho potkat na veletrhu Kontakt. A den se sešel se dnem, potkali jsme se opět přímo v poříčském závodě v rámci workshopu pro studenty materiálového inženýrství a to už bylo znamení. Ještě před obhajobou diplomové práce u nás Martin absolvoval dvoukolové výběrové řízení a domluvili jsme se na nástupu. Rozšířil tak tým procesních inženýrů a zanedlouho tu oslaví své první pracovní výročí.

Martine, jak hodnotíte svůj první rok v TE Connectivity?
Svůj první rok hodnotím velice kladně. Přechod z univerzity, která mi dala výborné základy, do výroby je náročný, teorie se často od praxe značně liší. Proto jsem rád za velkou podporu od mých kolegů, která mi dala prostor pro načerpání co nejvíc informací. Jsem ale teprve na začátku a budu se snažit zdokonalovat, abych mohl být jednou já tou oporou pro ostatní.

Je něco, co vás překvapilo, ať už mile, či nemile?
Velice mile mě překvapilo rychlé přijetí do kolektivu a velká pomoc do začátku, za kterou jsem velice vděčný. Kolektiv tady v TE je ale něco, co musím chválit neustále. Také bych ještě rád zmínil zaškolovací plán, který byl výborně strukturovaný a pomohl mi se zorientovat a poznat celou výrobu.

Co se vám v TE nejvíce líbí?
Práce není monotónní a je stále co dělat. Také se mi líbí, že mi firma dává prostor se dále vzdělávat a zlepšovat. Zároveň musím pochválit různé akce v rámci TE, které jsou zpestření pracovních dnů.