Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Z věže sundaný drak nikdy nespí, před cestou do Brna bude bdít pod muzeem

6. 6. 2024

Z věže sundaný drak nikdy nespí, před cestou do Brna bude bdít pod muzeem 76 snímků
K mimořádné události došlo dnes odpoledne na Krakonošově náměstí v Trutnově. I když v souladu s tradicí bývá trutnovský drak sundáván z věže Staré radnice až na podzim, letos došlo k prologu této události a byl sejmut už dnes. Má to ale své oprávněné důvody.

Zítra odpoledne totiž poputuje na dlouhou pouť o dvanácti zastávkách na povozu taženým koňmi do Brna, kde v souvislosti s trutnovskou dračí legendou o vzniku města Trutnova dojde 22. června k velkolepé slavnosti u příležitosti 1000 let Brněnského draka.

Právě dnes se členové spolku Trutnov – město draka oblékli do tradičních kostýmů, aby za velkého zájmu veřejnosti přešli přes náměstí ke Staré radnici a z její věže sejmuli tento nepřehlédnutelný trutnovský symbol. „Byl poznán, polapen a zabit! Sejměte draka!,“ zakřičel s mečem v ruce člen spolku Petr Kotyza v roli Albrechta z Trautenberku. Jak důrazně oznámil, tak se záhy stalo.

Jeho kolegové z dračího spolku ho sundali s věže a poté s ním kráčeli Horskou ulicí v doprovodu černě oděných bubeníků do prostoru pod Muzeem Podkrkonoší, kde byl naložen na dřevěný povoz, aby zítra do něj byli zapřaženi koně a v doprovodu dračích souputníků vyrazili ku Brnu. To však dnes nebylo všechno. Členové dračího spolku totiž ke dvoutýdenní pouti do jihomoravské metropole nazkoušeli nevšední čtyřicetiminutovou divadelní frašku Smrad jak Brno.

Ta měla dnes večer premiéru v rotundě sv. Zdendyse v areálu bývalého Texlenu, která se opřela o trutnovskou dračí legendu s tím, že občas z úst herců zazněly hrubší výrazy. Jejími autory je člen spolku Zdeněk Semerád a režisér tohoto originálního „kusu“ a také zdejšího Ďyvadla Neklid Petr Vanžura. „Sešli jsme se, abychom na cestě do Brna hráli divadlo, což měl být zároveň určitý vrchol naší dvacetileté éry. Napsal jsem scénář, ale neuvědomil jsem si, kolik to bude stát času. Měli jsme na začátku asi velké oči,“ řekl autor frašky Zdeněk Semerád.

Součástí příběhu je trutnovská dračí pověst v zábavném hávu. V inscenaci vystupuje třináct herců s tím, že jména protagonistů jsou vzhledem k poloze Trutnova a jeho historie nejen česká, ale také německá a polská. „Hru jsme zkoušeli od února a scházeli jsme se jednou týdně. Já osobně tam hraji takového idiota, který už dva roky má na ruce bowlingovou kouli. To jsem si prosadil, aby v tom představení byla nějaká absurdita a nebylo to příliš klasické,“ prozradil s nadsázkou Semerád a vysvětlil, že smyslem hry je, že původ brněnského draka je v Trutnově.

Podle režiséra Vanžury byl námět inscenace naprosto luxusní. „Bez nápadu Zdeňka bychom se dál nedostali. Nicméně bylo třeba do toho zasáhnout, aby se předešlo chaosu a zdůraznila se dramatizace. Proto jsem do toho vstoupil, aby celá věc držela pohromadě. Zpočátku při zkouškách jsem měl určité pochybnosti, zda se nám to podaří, ale herci jsou skvělí a vše se pohnulo správným směrem. Všichni se velmi snažili a myslím, že to dopadlo dobře,“ nechal se slyšet režisér.

Zítra ve 14 hodin se průvod za povozem s naloženým drakem vydá na první etapu své brněnské pouti s cílem v Horním Žďáru, kde v tamním kostele v 18.30 hodin začne první repríza divadelní frašky Smrad jak Brno a poté vystoupí skupina Tlupa Tlap. Do třetice se tato inscenace odehraje v témže čase 13. června v kulturním domě obce Strakov u Litomyšle.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Tomáš Šálek, Hynek Šnajdar