Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

V okolí Trutnova přibude šest úsekových radarů, hlavně na silnici do Polska

11. 7. 2024

page.Name
Šest nových úsekových radarů začne v následujících týdnech kontrolovat dodržování rychlosti aut v okolí Trutnova. Radary budou hlavně na silnici mezi Trutnovem a hraničním přechodem v Královci, na níž se po otevření dálnice v Polsku očekává zvýšení dopravy.

Zatím se v Trutnově a v okolních obcích měřila rychlost pouze v Mladých Bukách. Loni tam radary zaznamenaly 7046 přestupků, za něž radnice uložila pokuty celkem za 6,25 milionu korun.

Trutnovská radnice ve spolupráci s Ředitelstvím silnic a dálnic pořídila celkem sedm radarů na úsekové měření rychlosti, a to včetně nového radaru pro Mladé Buky. Čtyři radary zapůjčené od ŘSD budou měřit rychlost aut na trase směrem k hranici s Polskem, a to v Polské ulici v Trutnově, v Libči, ve Zlaté Olešnici a Bernarticích. Další tři radary, které si pronajalo město, budou v Mladých Bukách a nově také v Hertvíkovicích a ve Starém Rokytníku.

Radary budou rychlost měřit v obou směrech a budou umístěné v rizikových úsecích, kde řidiči často překračují povolenou rychlost.

„Hlavním cílem instalace radarů není vybírání pokut, ale zajištění bezpečnosti pro všechny občany a návštěvníky našeho města. Chceme, aby řidiči jezdili bezpečně a dodržovali rychlostní limity," uvedl starosta Trutnova Michal Rosa.

Provoz radarů bude mít na starost Městská policie Trutnov. Radary v Mladých Bukách a v Hertvíkovicích začnou měřit rychlost 18. července. "Nyní dokončujeme jejich instalaci a zapojení. Další vlna radarů bude spuštěna postupně na přelomu srpna a září," upřesnil ředitel Městské policie Trutnov Radek Svoboda. O přesném termínu uvedení radarů do provozu bude radnice informovat.

Všechny radary budou hlídat maximální povolenou rychlost 50 km/h, přičemž měření rychlosti neuniknou ani motocykly, radary totiž dovedou přečíst SPZ vozidla i zezadu. „Pokud řidič rychlost překročí, radar jej zaznamená, vyfotí, naši strážníci fotografii zpracují a postoupí správnímu orgánu, tedy oddělení přestupků Odboru dopravně-správního Městského úřadu Trutnov. Ten již dále protiprávní jednání řeší s provozovatelem vozidla," uvedl Svoboda.

Pokutě se nevyhnou ani zahraniční řidiči. „Díky spolupráci s celní správou se daří vymáhat i pokuty uložené zahraničním provozovatelům vozidel a řidičům. Trutnovský městský úřad kvůli navýšení počtu radarů pořídil nový software, který se zpracováním přestupků pomůže,“ sdělila tisková mluvčí Trutnova Michaela Dědková a dodala, že ve hře je i případné posílení oddělení přestupků o jedno až dvě pracovní místa.

(bog, tz-mdě, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Město Trutnov