Pondělí

22. července 2024

Nyní

24°

Zítra

24°

Svátek má

Začalo stavební řízení na D11 Jaroměř-Trutnov, tendr na konci roku

3. 7. 2024

page.Name
Dopravní a energetický stavební úřad (DESÚ) zahájil stavební řízení pro vydání stavebního povolení na stavbu úseku dálnice D11 z Jaroměře do Trutnova. O stavební povolení žádá Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD). Výběrové řízení na firmu pro stavbu úseku o délce 19,6 kilometru ŘSD plánuje zahájit ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku. Na síti X to uvedl generální ředitel ŘSD Radek Mátl.

Od letošního května má ŘSD od hradeckého hejtmanství vydané stavební povolení na stavbu pěti vedlejších objektů budoucí dálnice. Připravuje také stavbu přeložky silnice II/299 Zboží – Choustníkovo Hradiště, která od východu napojí Dvůr Králové na dálnici. Povolení vlastní dálnice je v kompetenci DESÚ, který jako nový speciální úřad od letošního roku řeší stavební řízení pro klíčové stavby dopravní a energetické infrastruktury.

ŘSD současně pokračuje ve výkupech pozemků, vykoupeno jich má zatím asi 80 procent. V červnu město Dvůr Králové nad Labem rozhodlo o prodeji 17 hektarů pozemků, většinou šlo o lesy. Město za ně získá 41,5 milionu korun.

Pro tendr na stavební firmu má ŘSD hotový koncept projektové dokumentace pro provádění staveb. Stavba by podle plánů ŘSD měla začít v roce 2025 s uvedením do provozu v roce 2028. Odhadované náklady stavby jsou téměř 12 miliard korun bez DPH, vyplývá z informačního letáku ŘSD ke stavbě.

Stavbu navazujícího úseku D11 Trutnov - hranice s délce 21 kilometrů Pols drží spory o vítězství v tendru. Původně měla stavba začít loni v prosinci. Po námitkách sdružení v čele s firmou MI Roads byl ale výběr vítězné firmy Budimex antimonopolním úřadem zrušen. ŘSD pak Budimex z tendru vyloučilo a jako nového vítěze v červnu vybralo sdružení MI Roads. Budimex se proti vyloučení ze soutěže odvolal k antimonopolnímu úřadu.

ČTK
Ilustrační foto: Michal Fanta