Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Výstava Třetí odboj v Královéhradeckém kraji připomíná osudy odbojářů a disidentů

24. 4. 2024

Výstava Třetí odboj v Královéhradeckém kraji připomíná osudy odbojářů a disidentů 10 snímků
Na pěší zóně v horské ulici v Trutnově se koná putovní výstava nazvaná Třetí odboj v Královéhradeckém kraji, kterou připravil institut Paměti národa Východní Čechy. Kolemjdoucí si mohou prohlédnout deset oboustranných panelů, kde najdou fotografie odbojářů a disidentů od roku 1948 až po pád železné opony doplněné o jejich životní příběhy.

Centra Paměti národa umožňují přiblížit se k zajímavým svědectvím v regionech a natáčet rozhovory s pamětníky v blízkosti jejich domova. Na trutnovské výstavě se lze seznámit s nelehkými osudy a autentickými svědectvími lidí z Trutnovska, kteří se postavili komunistickému režimu a nesli za to následky.

Aby se na tyto lidi nezapomnělo, protože zapomínat je snadné, dokumentaristé neziskové organizace Post Bellum a dalších spolupracujících institucí natočili a v on-line archivu zveřejnili více než 10 tisíc životních příběhů válečných veteránů, vězňů nacismu a komunismu, disidentů, ale také třeba agentů StB. Trutnovská výstava, jejímiž kurátory jsou Miroslav Tyč a Karolína Velšová, potrvá do 7. května.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Hynek Šnajdar