Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

11°

Svátek má

Zemřel trutnovský lékař a zastupitel Pavel Plzák

8. 4. 2024

page.Name
Ve věku 63 let zemřel v sobotu po těžké nemoci trutnovský lékař a zastupitel Pavel Plzák. Informaci o úmrtí lídra opozice potvrdil naší redakci starosta Trutnova Michal Rosa.

„Přestože byl Pavel Plzák zastupitelem relativně krátce, měl velký přehled a zkušenosti z celostátní politiky. I díky jeho přístupu se podařilo přenést debatu mezi koalicí a opozicí na věcnou rovinu. Jeho odchod mě velmi mrzí, bude nám chybět,“ uvedl Michal Rosa.

Pavel Plzák se narodil v Mostu. Vystudoval Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Plzni, kde promoval v roce 1985 a získal titul MUDr. V roce 1988 složil I. atestaci oboru chirurgie a v roce 1996 poté II. atestaci oboru chirurgie. Od roku 1985 působil jako chirurg v trutnovské nemocnici.

Do politiky vstoupil v roce 2012 jako nestraník za hnutí Východočeši. O rok později se stal členem hnutí ANO 2011 a uspěl ve volbách do Poslanecké sněmovny PČR. V roce 2017 pak svůj mandát obhájil a v poslaneckých lavicích seděl až do roku 2021. Mezitím zkoušel kandidovat i do trutnovského zastupitelstva, ale neúspěšně. To se mu podařilo až v komunálních volbách v roce 2022, kdy kandidoval jako lídr hnutí ANO 2011 a získal 2277 hlasů.

Velmi kamarádský vztah měl například s bývalým starostou a poslancem Ivanem Adamcem. Oba vedle sebe sedávali i při zasedání trutnovského zastupitelstva.

„Byl to můj velký přítel, který vlastně do Trutnova přišel o rok dříve než já. Bydleli jsme tehdy, jako parta mladých lidí, v jednom paneláku na Zelené Louce. Jezdili jsme spolu na hory a byl to třeba on, kdo mě tenkrát, kdy jsem měl ještě čas sportovat, přitáhl ke karate. Znali jsme se opravdu dobře,“ vzpomínal Adamec.

O nemoci svého kamaráda samozřejmě věděl a věděl i to, že nemusí skončit dobře. „Pavel byl ale velký bojovník, rval se s tím do poslední chvíle. Opravdu se snažil, byl aktivní, chodil do práce, zajímal se o dění ve městě. Nečekal jsem, že to přijde teď. Byla to pro mě zdrcující zpráva. Odešel dobrý člověk, kterého je obrovská škoda,“ dodal Ivan Adamec.

V letech 2013 až 2021 byl Plzák předsedou ANO v Královéhradeckém kraji. Mezi lety 2014 až 2022 byl členem správní rady Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP). Byl také členem České numismatické společnosti a Českého svazu filatelistů. Zemřel na rakovinu v sobotu 6. dubna v Praze.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz