Elektrikářem roku je Cyril Kresan, gratuloval mu i ředitel Siemensu
27. 5. 2024
Komerční sdělení
„Bylo to spíš o rychlosti, takže tím pádem mi to nepřišlo zase tak složité,“ pousmál se nejlepší elektrikář nad úlohami, které řešilo 35 žáků.
Soutěž se skládá ze dvou částí – slaboproudu a silnoproudu. „Žáci dostali zadání, nejdříve si museli překreslit schéma a pak udělat celé zapojení. Hodnotícím kritériem byly funkčnost a čas realizace,“ vysvětlil ve stručnosti učitel odborného výcviku Arnošt Jäger. Zatímco on měl na starosti slaboproudou sekci, která se odehrávala na nepájivém poli, tak silnoproud spadal do kompetencí kolegy Tomáše Hobzíka. Tady měli žáci úkol zapojit reverzaci motoru.
Součtem časů z obou úloh pak vzniklo celkové pořadí. Cyril Kresan zvládl část slaboproudu za cca 50 minut, silnoproud, kde byl zároveň nejrychlejší, za 63 minut. Druhého Vojtěcha Bernáčka předčil o více než půlhodiny. Pomyslné stupně vítězů s nimi doplnil nejrychlejší slaboproudař (čas 26:20) Jan Blína. Naopak ti nejpomalejší nestihli zadání splnit ani v šestihodinovém limitu.
TOP 5 elektrikářů SPŠ Trutnov
1. Cyril Kresan (50:22 + 1:03:06) 1:53:28
2. Vojtěch František Bernáček (44:18 + 1:43:26) 2:27:44
3. Jan Blína (26:20 + 2:14:57) 2:41:17
4. Emanuel Václav Kloz (1:52:20 + 1:06:12) 2:58:32
5. Jan Zaplatílek (1:20:05 + 2:08:12) 3:28:17
„Myslím si, že všichni žáci obstáli a z toho mám velkou radost. Objevily se tam opravdu i velmi zdařilé práce,“ chválil ředitel průmyslové školy Vladislav Sauer. „Soutěž je skvělá v tom, že se koná těsně před závěrečnými zkouškami třetího ročníku, a tudíž je pro žáky vynikající přípravou,“ dodal.
Slavnostní vyhodnocení se uskutečnilo na pracovišti v Mladých Bukách, kam dorazili také zástupci generálního partnera soutěže z trutnovské společnosti Siemens – ředitel závodu Lukáš Adamec a asistentka vedení závodu Markéta Turková. Nejlepším žákům předali věcné ceny a finanční šeky. Ředitel Adamec také v krátké prezentaci představil technologickou firmu a žákům ve třídě, kde v lavicích seděli i prváci, odpověděl na několik dotazů.
Průmyslovou školu a Siemens pojí spolupráce již od roku 1993 a odehrává se v mnoha oblastech. Studenti do odštěpného závodu Nízkonapěťová spínací technika docházejí například na odborný výcvik, letní brigády, maturitní ročníky tam mají souvislou praxi a probíhají různé exkurze žáků i učitelů. Uplatnění v Siemensu za historii spolupráce našla už více než stovka absolventů školy. V loňském firma darovala škole na komponentech společnosti a věcech pro automatizaci nejvyšší věcný dar v historii v hodnotě 1,2 milionu korun. „Byla to zcela mimořádná událost v historii školy,“ vzpomínal ředitel Vladislav Sauer. Spolupráce byla také v závěru roku oceněna v rámci projektu Škola firmě, firma škole, kterou pořádá Krajská hospodářská komora Královéhradeckého kraje.
I ředitel Lukáš Adamec vnímá tuto spolupráci velmi pozitivně. „Jsme rádi, že můžeme nabízet propojení školství a průmyslu tak, aby se studenti dostali do přímého kontaktu s moderními výrobními technologiemi, viděli, jak to funguje, mohli se inspirovat a hlavně viděli možnosti svého uplatnění. Z vlastní zkušenosti vím, jak je to důležité,“ zdůraznil. Podle něj u studentů bývá mnohdy právě nejtěžší, aby se zorientovali a možná i nasměrovali budoucím směrem. Chtějí se zařadit už přímo do života firmy, podnikat sami nebo se dál vzdělávat? „V dnešní době je opravdu důležité, aby se člověk postavil na vlastní nohy, měl svoji vizi a pak si za ní šel,“ je přesvědčen Adamec.
Nejlepší letošní elektrikář Cyril Kresan má v tomhle směru jasno. „Budu studovat, dokud to půjde. A pak bych se chtěl věnovat oboru elektrikáře. Sem tam už něco někde zapojím,“ líčil student z Vlčic.