Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Při tradičních slavnostech se vinaři opět po roce utkají o titul Dračí víno

22. 5. 2024

page.Name
Jedno latinské přísloví praví, že ve víně je pravda. Ale to není všechno. Francouzský spisovatel Victor Hugo zase řekl, že Bůh stvořil jen vodu, ale člověk stvořil víno a jeho americký kolega Ernest Hemingway se nechal slyšet, že víno je velká věc, díky němuž se zapomíná na všechno špatné. Na těchto úslovích určitě něco bude a každý se o nich může přesvědčit osobně, pokud v sobotu zavítá na již 19. ročník Trutnovských vinařských slavností.

Pořádající s polek Přátelé dobrého vína je s lavnostně zahájí úderem desáté hodiny dopolední ve Staré radnici na Krakonošově náměstí. Letošní, již tradiční události, se tentokrát zúčastní 14 vinařství, a to nejen z oblasti pro víno zaslíbené, kterou je jižní Morava, ale poprvé také ze středočeského Mělníka. Jak prozradil spolkový tiskový mluvčí Vojslav Šťovíček, mezi účastníky jsou nejen ti, kteří zavítali na všechny předchozí ročníky, ale i úplní nováčci.

„Poprvé svá vína v Trutnově představí vinařství Svoboda z Velkých Bílovic, dále Kraus z Mělníka, Martin Novák z Mikulčic a Bukovský z Kobylí na Moravě,“ představili nováčky Šťovíček, který prozradil, že přípravy na letošní slavnosti probíhaly podobně, jako v letech minulých. „Několikrát jsme byli na Moravě, osobně jsme kontaktovali vinaře a nabízeli jsme jim možnost se letošních Trutnovských vinařských slavností zúčastnit,“ řekl spolkový tiskový mluvčí. Evergreenem slavností bude účast vinařství Fuzgrunty z obce Bulhary, které nechybělo na žádném ročníku a letos na Valtických vinných trzích získal zlatou medaili za vlašský ryzlink.

Návštěvníci této moci opět červená oblíbené společenské události budou chutnat velmi kvalitní a rozmanitá suchá i polosuchá bílá vína, růžová a bílá vína. Samozřejmostí slavností, stejně jako v předchozích letech, bude udělení titulu Dračí víno, tedy víno nejlepší, vybrané z ochutnávky jednotlivých vzorků degustační porotou. Ten nejlepší, který získá tento prestižní titul, bude slavnostně vyhlášen ve 14 hodin.

Rovněž v souladu s tradicí bude slavnosti doprovázet pestrý hudební program. V něm nemůže chybět vystoupení oblíbené cimbálové muziky Tomáše Zouhary z jihomoravského Drásova, která na slavnostech hraje od prvního ročníku. „Tato cimbálovka ke slavnostem neodmyslitelně patří. Muzikantům se u nás moc líbí a vždycky z Trutnova odjížděli spokojení,“ uvedl Šťovíček. Slavnosti vína se nebudou konat jen do 16 hodin ve Staré radnici, ale do 22 hodin také na náměstí, kde zahrají trutnovské kapely Pěna a Projekt 143.

V příštím roce vstoupí Trutnovské vinařské slavnosti do jubilejního 20. ročníku. „Už dnes jsme v kontaktu s vinaři na Moravě. Do Trutnova by měla přijet dvě vinařství, která získala zlaté medaile v Salonu vína. Letos bych si přál, aby na slavnosti přišlo hodně lidí, kteří ochutnali ta nejlepší vína, a hlavně, aby nám přálo počasí,“ dodal tiskový mluvčí Šťovíček. Kromě vinařských slavností, se už dnes milov vína, jež povzbuzuje ducha, rozněcuje srdce, zbavuje neklidu a těší se veselí, mohou se těšit na Vinařský bál, který se bude konat 16. listopadu v Uffu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek