Středa

22. května 2024

Nyní

15°

Zítra

12°

Svátek má

Trutnov získá z programu na sdílená kola dotaci půl milionu korun

14. 5. 2024

page.Name
Královéhradecký kraj přijal milionový dar Nadačního fondu Škoda Auto (NFŠA) na podporu služby sdílených kol. Obě instituce poskytnou na sdílenou cyklistiku v kraji peníze prostřednictvím nového dotačního programu pro obce, ze kterého letos podporu v celkové výši přes tři miliony korun získá osm žadatelů. V dotačním programu je celkem pět milionů korun, z toho čtyři miliony poskytl kraj a zbytek NFŠA. Nevyčerpané peníze si v poměru 4:1 rozdělí kraj a nadační fond.

Cílem je rozšířit sdílená kola i do menších měst a obcí a nabídnout lidem alternativu k cestování MHD či osobním automobilem. Možnost zažádat až o sedmdesátiprocentní dotaci má každá obec či město v kraji. Maximální výše podpory je 500 tisíc korun. Dotační program bude pokračovat.

Pro získání dotace jsou klíčové podmínky, aby použití kol bylo prvních 15 minut zdarma a služba fungovala alespoň šest měsíců v roce.

Dotace byla pro letošek schválena pro Hradec Králové, Dvůr Králové nad Labem, Trutnov a Jičín, každé z těchto měst obdrží po 500 tisíc korunách. Rychnov nad Kněžnou získá podporu 426 800 korun, Vrchlabí 386 200 korun, Hořice 210 tisíc korun a obec Lánov 58 tisíc korun.

Pilotní projekty z iniciativy NFŠA několik let fungují ve Vrchlabí a Rychnově nad Kněžnou, sdílená kola jsou k dispozici 24 hodin, sedm dní v týdnu. V Trutnově fungují sdílená kola od dubna a stala se velmi oblíbená. Podle hejtmanství se kraj stává jedničkou v počtu měst, která tuto službu nabízejí.

Nadační fond Škoda Auto byl založen v roce 2018 s cílem zatraktivnit mladoboleslavský region. V roce 2021 rozšířil své aktivity i do zbývajících lokalit, kde automobilka působí, tedy na Rychnovsko, do Vrchlabí a Jilemnice.

ČTK
Foto: Michal Bogáň