Sobota

15. června 2024

Nyní

10°

Zítra

13°

Svátek má

Veřejnost může hlasovat ve druhém ročníku participativního rozpočtu

30. 5. 2024

page.Name
Čtyři projekty usilují o vítězství ve druhém ročníku participativního rozpočtu, v němž může trutnovská veřejnost od 1. do 21. června hlasovat pro své favority. Občané do letošního ročníku zaslali celkem sedm návrhů na vylepšení veřejného prostranství v Trutnově. Podmínky rozpočtu splnily čtyři návrhy. Nyní je na veřejnosti, který uspěje.

„Spektrum návrhů je pro mě zajímavou vazbou. Ukazuje, jaké problémy aktivní občané ve svém okolí vidí, a rozhodně je z čeho vybírat, přestože návrhů v hlasování je méně než v prvním ročníku. Realizace vítězného návrhu z minulého roku mírně zdržela přípravu. Původní myšlenku, která cílila především na kočárky, jsme totiž rozhodli rozvinout plně bezbariérový přístup. Děláme vše pro to, abychom tento projekt podpořili do konce letošního roku, jak bylo slíbeno,“ řekl Michal Rosa, starosta města Trutnova.

Soutěžní projekty

• Městská zahrada s herními prvky

• Piknik na nábřeží

• Hřiště ve Voletinách

• Trutnovský městský holubník

Soutěžní projekty jsou podrobně popsány na webu participativního rozpočtu menime.trutnov.cz. Ke zhlédnutí jsou zde také videa, ve kterých autoři své návrhy představují. Videa budou k vidění i na sociálních sítích města. Dále se veřejnost o návrzích může dočíst v květnovém čísle Radničních listů či na panelech na Svatojanském náměstí, na Zelené Louce av městském úřadě, které budou na začátku měsíce instalovány.

Stejně jako loni, i letos je možné hlasovat prostřednictvím formulářů a na stránkách participativního rozpočtu. Hlasovat mohou pouze občané Trutnova starší 12 let. Každý hlasující může udělit až dva kladné hlasy (1 hlas = 1 projekt; kladným hlasem tedy může podporovat až dva projekty) a jeden záporný hlas pro jeden vybraný projekt. Hlasování bude ověřeno unikátním kódem v podobě SMS (1 hlasování = 1 telefonní číslo). 

Občané, kteří nemají k dispozici internet, mohou přijít na městský úřad a zaměstnanci Informační recepce jim s hlasováním pomohou. Pro tuto formu hlasování si s sebou musí přinést mobilní telefon kvůli zaslání ověřovacího unikátního kódu v podobě SMS. Na základě celkového součtu hlasů bude stanoveno pořadí projektů, podle kterého budou určeny k následné realizaci. S tou radnicí se počítá v příštím roce.

(hyš-tz)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: město Trutnov