Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

17°

Zítra

18°

Svátek má

Trutnov od ohňostroje neustoupí, příště má ale mít tichou formu

12. 1. 2024

page.Name
Poprvé na Bojišti, poprvé s půldenním programem. Změna formátu silvestrovských oslav v Trutnově se povedla, hodnotí závěrečnou akci loňského roku radnice i pořadatelé. Do areálu proslaveného festivaly dorazilo více než 3 000 lidí. Na základě této zkušenosti se tak Trutnov rozhodl program příštího Silvestra dále rozvíjet včetně ohňostroje, který by však měl mít podobu takzvaného tichého ohňostroje.

Vedení města před koncem roku odmítlo výzvu ministra vnitra Víta Rakušana, aby obce a města nepořádaly ohňostroje kvůli tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Rušení ohňostroje by ale podle trutnovské radnice bylo prázdným gestem.

„Ukázalo se, že lidé ohňostroj chtějí. Významná část jich přišla právě na něj, a proto ho z programu nevyškrtneme. Vnímáme však i diskutovanou hlučnost tradičního ohňostroje, a proto se na základě referencí z jiných měst, která už letos tichý ohňostroj vyzkoušela, vydáme touto cestou,“ uvádí trutnovský starostaMichal Rosa i s ohledem na zvýšené hlasy zastánců zvířat a životního prostředí.

Tiché ohňostroje zahrnují světelné efekty bez nadměrného hluku. Světlice vydávají tlumený zvuk pouze při výstřelu, nikoliv při výbuchu na obloze.

Loňské oslavy posledního dne roku 2023 nabídly v areálu na okraji města program pro celou rodinu. Pořadatelé z Bojiště připravili promítání dvou filmů, opékání buřtů, fireshow, dýdžeje a celý program vyvrcholil právěohňostrojem.

 

„Pro nás byla spolupráce se střelmistrem novou a přínosnou zkušeností, která se povedla. Perfektní byli i návštěvníci, kteří dodrželi zásadu, aby nevcházeli s vlastní pyrotechnikou, a v areálu jsme tak po celou dobu nemuseli řešit žádné závažné či nebezpečné situace či nepořádek. Akce se z pořadatelského hlediska povedla a splnila svůj účel momentu setkávání. Těšíme se na další ročník, ve kterém chceme nabídnout pestřejší program,“ sdělila provozovatelka areálu Tereza Dorňáková.

Na Bojiště v průběhu dne zavítaly tisíce lidí. Stěžejní bylo počasí, a to vyšlo dobře. „Mám z této akce velkou radost a děkuji všem Trutnovákům, kteří vyslyšeli naši žádost, vzdali se domácích ohňostrojů a přišli na velký oficiální, při kterém jsme jim mohli zajistit bezpečný průběh oslav konce roku,“ hodnotil akci starosta Rosa adodává, že pro něj příjemným překvapením byl také fakt, že akce oslovila diváky napříč cílovými skupinami. „Na ohňostroj dorazili rodiny s malými dětmi, mnoho mladých lidí i senioři. Velikou radost mi udělala i ukázněnost návštěvníků, kteří respektovali zákaz vlastní pyrotechniky. Věřím, že i to byl důvod, proč tolik rodičů mělo odvahu přivést na ohňostroj své děti.“

Vzhledem k velkému zájmu tak radnice rozhodla, že další ročník trutnovských silvestrovských oslav bude opět na Bojišti. Kromě odpoledního pásma pohádek a opékání buřtů bude připraven rozšířený program pro rodiny s dětmi. Finální podoba trutnovského Silvestra bude známa na podzim. „S ohledem na některé nepravdivé výstupy v médiích, které jsme zaznamenali, ještě dodáváme, že areál Bojiště se nenachází v lese a není ani součástí lesoparku. Je to kulturní areál, který například v loňském roce hostil tři velké několikadenní hudební festivaly,“ uvedla tisková mluvčí Trutnova Michaela Dědková.

(bog, tz-mdě, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Lenka Šálková