Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

Trutnovští strážníci se připojili k portálu Bezpečí

29. 1. 2024

page.Name
Urychlení pomoci díky přesné lokalizaci volajícího, to umožňuje novinka, kterou od 1. ledna používají trutnovští strážníci.

Novou formu komunikace v nouzových situacích zavedla od letošního ledna Městská policie Trutnov. Tzv. portál Bezpečí jí pomáhá lokalizovat člověka v nesnázích, ať už jde o obyvatele Trutnova či turistu, který nezná místní prostředí. Tento nástroj umožňuje telefonický hovor rozšířit o lokalizaci volajícího, chatovou komunikaci a přenos obrazu z místa události.

„Použití je velmi snadné. Volající na tísňovou linku 156 oznámí operačnímu, v jaké se ocitl situaci, operační stav vyhodnotí, okamžitě odesílá SMS zprávu do telefonu volajícího, kde volající povolí přístup k poloze a k fotoaparátu. Díky tomu operační velmi rychle zjistí polohu volajícího a urychlí poskytnutí pomoci,“ vysvětluje ředitel Městské policie Trutnov Radek Svoboda. Ukončením hovoru na tísňovou linku pak přístup k poloze a do fotoaparátu mobilu končí.

Trutnovská městská policie se poměrně často setkává s případy, kdy si lidé nejsou jisti, kde se nachází. „Už jsme měli případ, kdy nám volala nešťastná seniorka, která se ztratila v lese při sbírání hub. V zápalu houbaření si nehlídala, kam jde, a najednou se ocitla na neznámém místě. Zavolala na naši linku 156 a strážníkům se naštěstí díky místní znalosti podařilo ženě pomoci. Dnes bychom použili portál Bezpečí a ihned zjistili, kde se paní nachází, a ještě rychleji pomohli,“ popisuje případ Radek Svoboda.  

Například Zdravotnická záchranná služba a Policie ČR mají přístup k poloze volajícího automaticky, městská policie však dosud neměla. Portál je propojen s infrastrukturou aplikace Záchranka a umožňuje předání dat mezi městskou policií a Zdravotnickou záchrannou službou. Podobně již tento portál využívá Horská služba a Vodní záchranná služba. K portálu Bezpečí se mají připojit také Městská policie Vrchlabí, Městská policie Dvůr Králové nad Labem, Jaroměř a další okolní městské policie.

(bog, tz-mdě)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Městská policie Trutnov