Sobota

15. června 2024

Nyní

12°

Zítra

12°

Svátek má

VIDEO: Velká rekonstrukce, která změní sportovní areál v „Horňáku“

4. 1. 2024

VIDEO: Velká rekonstrukce, která změní sportovní areál v „Horňáku“ 16 snímků
Velká proměna čeká zázemí sportovního areálu SK Horní Staré Město. Klub chystá ve spolupráci s městem – za 38 milionů korun – rozsáhlou rekonstrukci. Jejím hlavním bodem bude přestavba tzv. starých kabin. Z dosluhující přízemní budovy z roku 1966 vznikne nový moderní dvoupatrový objekt s odpovídajícím technickým zázemím. V plánu jsou však i další úpravy. Pracovat v areálu se začíná dnes a hotovo by mělo být v létě příštího roku.

O sportoviště, které je v majetku města a které díky své poloze a velikosti je jedním z nejvytíženějších v okolí, se starají sami členové klubu, za finanční podpory radnice. Domácím celkem je sice softballový oddíl, ale největší vytížení pro zdejší areál představuje partnerský fotbalový klub MFK Trutnov se svými 14 mládežnickými týmy. Sportovci mají k dispozici travnaté plochy s automatickou závlahou, softballové hřiště a také moderní, osvětlené multifunkční hřiště s umělým povrchem a celoročním provozem.

„Areál však neslouží jen organizovanému sportu, ale je také centrem setkávání místních lidí při společenském vyžití. A jelikož zázemí je už dalece za svojí životností a neodpovídá požadavkům sportovních svazů, ani standardům pro kvalitní přípravu a moderní výchovu mládeže, rozhodli jsme se s tím něco udělat,“ prozrazuje předseda SK Horní Staré Město Václav Kosinka.

S dotací i bez dotace

„Horňák“, jak místní klub nazývají, nikdy nežádal o pomoc, aniž by sám nepřispěl ke zlepšení svého prostředí. A tak funkcionáři klubu sami a ze svých prostředků připravili projekt rekonstrukce sportoviště, který teď přivedli do fáze jeho realizace. Od architektonické studie, přes projektovou dokumentaci, vydání stavebního povolení až po výběrové řízení na dodavatele stavby. Zajistili vyklizení areálu i náhradní prostory pro nepřerušený chod restaurace a celoroční provoz sportoviště.

Na rekonstrukci za 38 milionů trutnovský klub, kterému se oproti původním předpokladům podařilo náklady výrazně snížit a vysoutěžit lepší cenu, požádal také o dotaci Národní sportovní agenturu v programu Regionální sportovní infrastruktura. Jde o částku 21 milionů. Zbývajících 17 milionů potom uhradí město Trutnov. Nicméně radnice se zavázala, že pokud klub dotaci nezíská, bude financovat celý projekt z městského rozpočtu. Na prosincovém zasedání to takto schválilo trutnovské zastupitelstvo.

„Pro získání dotace jsme udělali maximum možného a v rámci hodnocení žádostí na základě předem stanovených kritérií splňuje projekt 85 bodů z maximálního ohodnocení 85 bodů. Otázka přidělení dotace je tedy již jen na jejím poskytovateli a trocha štěstí,“ povídá Václav Kosinka.

Rekonstrukce areálu bude realizována na základě projektu architektonického ateliéru VOCET Architect z Trutnova. Akci stavebně zajistí firma Průmstav Náchod.

A co v „Horňáku“ vznikne?

Místo „starých kabin“ mezi restaurací a severní budovou bude postaven nový dvoupatrový objekt, ve kterém budou umístěny především šatny a sprchy poskytující dostatek prostoru pro několik týmů a odpovídající technické zázemí. Své místo zde najde zdravotník či rehabilitační pracovník. Nově vznikne prádelna pro praní dresů a pro správce areálu také vlastní místnost s koupelnou. Na straně k softbalovému hřišti jsou umístěny nové veřejné toalety. Softbalisté a fotbalisté také získají prostorné místnosti na skladování sportovních pomůcek.

„Projekt si kladl za cíl zpřístupnit sportoviště také handicapovaným osobám. Za tímto účelem bude vybudován bezbariérový vstup z parkoviště přes budovu přímo ke sportovištím, s možností využití bezbariérových šaten a sociálního zařízení,“ upozorňuje Václav Kosinka.

Stavba sjednotí budovy v jeden provozní celek s pultovou střechou a opticky je tak spojí. Objekt bude nově zateplen, hydroizolován a osadí se hliníkovými okny. Fasáda z modřínových prken a silikonové omítky dodá moderní vzhled. Vytápění zajistí centrální horkovod, nová elektrická přípojka umožní osazení fotovoltaické elektrárny.

Dominantní budou velké prosklené dveře do středové vstupní haly, odtud pak s přímým vstupem do prostoru sportovišť. „Toto řešení naplní požadavek sportovních svazů na bezpečnostní oddělení hráčů od diváků. V zimním období pak mladí sportovci nebudou muset procházet do kabin těžko udržovanou přístupovou cestou, nebo zahrádkou restaurace,“ vysvětluje předseda klubu.

Ve druhém patře návštěvníky přivítá prosklená plocha s výhledem na všechna sportoviště. Vzniknou zde nové šatny – vždy dvě se společnými sprchami a toaletami. Součástí bude i samostatná místnost pro rozhodčí s vlastním sociálním zázemím. A také se tady postaví víceúčelový sál použitelný jako seminární místnost, cvičebna či šatna pro více týmů najednou.

Ve stávajícím objektu ve druhém patře bude zvětšena klubovna a přidán kuchyňský kout. Všechny tři současné šatny zůstanou tak, jak jsou. Venku v areálu dojde k novému vydláždění zpevněných ploch a také k posunu a pootočení konstrukce ochranné sítě softballového hřiště. Díky tomu mezi konstrukcí a fasádou domu vznikne větší prostor. Samotné softballové hřiště se rovněž dočká kompletní rekonstrukce.

Provoz restaurace nebude přerušen

Budova restaurace se zázemím zůstane zachována. Ale její pánské toalety, které jsou součástí středového traktu původního objektu, budou vystavěny nové. V restauraci zároveň dojde k vybudování bezbariérového vchodu přímo z parkoviště. „Po dobu stavby nebude provoz restaurace přerušen. Pouze dojde k dočasnému přesměrování hlavního vchodu a pánové budou využívat toalety v náhradních prostorách nové, vyhřívané mobilní buňky,“ doplnil jednatel spolku a provozovatel restaurace Zdeněk Matěna.

V mobilních buňkách bude také dočasné zázemí pro sportovce. „Připravují se jak náhradní šatny se sprchou a WC pro hráče, tak šatny se sociálním zařízením pro rozhodčí. Dopad na sportování bude po dobu rekonstrukce minimální,“ poukazuje Václav Kosinka s tím, že jen trochu víc „trpět“ budou hráčky softballu, které dočasně přijdou o výhodu domácího hřiště a budou hostovat. „Za tu cenu to však stojí,“ dodává.

Rekonstrukce zázemí totiž SK HSM přinese moderní, reprezentativní sportoviště, které bude schopno odbavit vysoký počet sportovců a umožní pořádat soutěže bez technických výjimek sportovních svazů. V Horním Starém Městě vznikne vizuálně a architektonicky zajímavá budova, která bude lidem sloužit jako pěkné místo pro aktivní trávení volného času.

„Doufáme proto, že i tato snaha přivede ke sportu nové zájemce, zejména z řad dětí a mládeže,“ přeje si Václav Kosinka a zároveň oceňuje, že město Trutnov tímto krokem naplňuje svoji koncepci rozvoje sportu a plynule navazuje na strategický plán rozvoje sportu, který si schválilo v předchozích letech. 

(bog, tz-vko)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv SK Horní Staré Město
Vizualizace a video: VOCET Architect