Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Protestní jízda zemědělců. V Trutnově vyrazí traktory do ulic v 10 hodin

21. 2. 2024

page.Name
Zemědělci v Královéhradeckém kraji do čtvrtečního protestu po celém kraji nasadí přibližně 200 traktorů a další zemědělské techniky. Hlavní protest asi s 60 stroji bude dopoledne na hraničním přechodu do Polska v Náchodě. Kolony zemědělské techniky pojedou přibližně mezi 10:00 až 12:00 ve všech okresech.

„Naším cílem nebude blokovat dopravu v kraji ani dopravu na hranicích. Chceme poukázat na chybnou zemědělskou politiku Evropské komise, která ztratila zpětnou vazbu s každodenní realitou," řekl Černý. Řidiči v kraji však budou podle něj muset ve čtvrtek počítat s tím, že se po silnicích bude pohybovat zemědělská technika, která je může zdržet,“ uvedl předseda hradecké krajské Agrární komory Jiří Černý.

Na hraniční přechod v Náchodě by měli zemědělci přijet ze směrů od Broumova, Žďáru nad Metují, Jaroměře, Nahořan a Bohuslavic. Před přechodem by měli traktory odstavit v pravém jízdním pruhu. „Počítáme, že nás přijede podpořit i několik zemědělců z Polska," řekl Černý.

V Trutnově mají sraz farmáři v 10 hodin v areálu zemědělské společnosti Cerea v Poříčí a desítky traktorů vyrazí na kolečko přes kruhové objezdy u Lidlu, kina, autobusového nádraží, Albertu, Volanova, zpět ke kinu, odkud se vydají směr Polsko a přes Zlatou Olešnici přijedou na hraniční přechod v Královci.

Čtvrteční protest organizují po celé ČR Agrární komora České republiky a Zemědělský svaz ČR. Farmáři chtějí upozornit i na bezcelní dovozy zemědělských komodit ze zemí mimo EU. Žádají snížení byrokracie a omezení požadavků vycházejících z politiky Green Dealu, tedy unijní Zelené dohody pro Evropu.

V pondělí část zemědělců demonstrovala před ministerstvem zemědělství v Praze. Protestní jízdou se stovkami traktorů částečně zablokovali magistrálu a v centru města na chvíli omezili provoz tramvají. Požadovali, aby česká vláda odstoupila od Green Dealu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Od tohoto protestu se hlavní zemědělské organizace distancovaly.

(bog, ČTK)
redakce@trutnovinky.cz
Ilustrační foto: Filip Kubeček