Středa

24. července 2024

Nyní

16°

Zítra

13°

Svátek má

Trutnovský závod TE Connectivity, světová špička ve výrobě relé

14. 2. 2024 Komerční sdělení

Trutnovský závod TE Connectivity, světová špička ve výrobě relé 23 snímků
Velmi úspěšný a progresivní trutnovský závod TE Connectivity, který se ve skupině TE v celosvětovém měřítku stává jedním z největších výrobců industriálních relé, což jsou například produkty do praček, ledniček či sušiček, patří mezi nejinovativnější společnosti planety. „V minulosti jsme vyráběli 80 milionů kusů relé ročně, před dvěma lety to už bylo 100 milionů a při přesunu linek, které tady probíhají v posledních třech letech, se dostaneme na úroveň 150 milionů vyrobených relé ročně,“ prozradil Daniel Hrnčíř, ředitel trutnovského závodu Komenského společnosti TE Connectivity. Zajímavostí je, že jedním ze zákazníků a odběratelem relé je známý německý výrobce praček a sušiček Miele.

Trutnovský závod se zároveň řadí mezi přibližně patnáct na světě s největším počtem pěti hvězd, jež určují výkon, kvalitu, produktivitu práce či technologickou úroveň v rámci celé skupiny TE zahrnující zhruba sto čtyřicet závodů na světě s počtem asi 80 tisíc zaměstnanců. V Trutnově včetně druhého závodu v Poříčí, jenž vyrábí smršťovací tuby pro automobilový a letecký průmysl, aktuálně pracuje celkem 1400 zaměstnanců.

Současnou žhavou novinkou je přesun výroby relé z Portugalska do Trutnova, k němuž dochází od listopadu minulého roku a jenž skončí letos v březnu. „Když se uvažovalo o tom, kam tuto výrobu převést, předpokladem byly kvalifikace, zkušenost a kvalita. Všechny tyto podmínky závod v Trutnově beze zbytku splňuje,“ vysvětlil ředitel. Ve svém růstu navíc myslí také na nutné investice, které jsou rozděleny do dvou částí. Jedna se týká infrastruktury, kdy se začal rekonstruovat celý areál závodu s investicemi zejména do efektivnějšího využívání zdrojů, výrobních prostor, strojů a zařízení.

„Máme novou kompresorovou stanici, budujeme trafostanici, zateplili jsme střechy a vyměnili okna. Aktuálně jsme také vytvořili zhruba asi dva tisíce metrů čtverečních čistých prostor, kde se monitoruje pravidelná výměna vzduchu, kontroluje tlak, teplota a vlhkost dle požadavků výrobního procesu, což byla investice za přibližně 100 milionů korun. Snažíme se také modernizovat prostory pro výrobu, zprovoznili jsme novou kantýnu, investovali jsme 50 milionů korun do kompletní realizace sprinklerového systému z důvodu ochrany zaměstnanců a majetku. V plánu máme i rekonstrukci sociálních zařízení a vytvoření odpočinkových zón pro zaměstnance,“ přiblížil ředitel Hrnčíř.

V průběhu posledních pěti let se v závodu rovněž obměňuje strojový park, investice směřují do nových, efektivnějších vstřikolisů na plasty, lisů na kovy i do poměrně velké nástrojárny, kde momentálně pracuje asi 60 vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, kteří obhospodařují cca 150 nástrojů a forem. Průběžně se modernizují i automatické linky, čímž dochází k navyšování kapacit současných produktů. „Naší velkou výhodou a přidanou hodnotou je, že tady máme vlastní tým automatizace, který si tyto linky sám navrhne a následně sestaví a uvede do provozu,“ uvedl ředitel závodu.

Trutnovský závod je velmi propojený s oblastí školství. Již několik let finančně podporuje střední průmyslovou školu v Trutnově i Mladých Bukách, každý rok poskytuje placené pracovní stáže pro zhruba dvacítku studentů, kteří se v provozech seznámí s reálnou praxí. Důležitou součástí závodu je nábor nových, vysoce kvalifikovaných zaměstnanců, jichž bylo v poslední době do stabilní trutnovské společnosti s dobrým zázemím přijato přes 100. Podle ředitele Hrnčíře mají technické obory velkou perspektivu jak z hlediska uplatnění, tak i v rámci finančního ohodnocení. Tím, jak se zvyšuje automatizace, což je případ TE Connectivity, bude stále více potřeba kvalifikovaná technická pracovní síla na obsluhu a servis linek.

Cílem závodu je budovat značku a firmu, která má dobré jméno na trhu práce, o což se stále a intenzivně snaží. Firma je na trhu od roku 1993 s tím, že od roku 1999 měla název Tyco Electronics Trutnov a nynější název je TE Connectivity Trutnov. Třicet let se zde tedy pokračuje ve výrobě industriálních relé, která mají dlouhou tradici už od 40. let minulého století. „Svými produkty TE celosvětově úspěšně podporujeme rozvoj mnoha odvětví, jako jsou spotřebitelský, automobilový, letecký i zdravotnický průmysl. Naše výrobky sice nejsou na první pohled vidět, ale všichni je denně využíváme. V práci, doma, venku. Právě díky nim můžeme prát prádlo v pračce, mýt nádobí v myčce nebo si večer nechat svítit na cestu pouličními lampami,“ uzavřel ředitel úspěšné trutnovské společnosti Daniel Hrnčíř.