Pátek

11. října 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Dny evropského dědictví nabídly pestrý program na téma Trutnov a podnikání

8. 9. 2024

Dny evropského dědictví nabídly pestrý program na téma Trutnov a podnikání 46 snímků
Na několika místech Trutnova se včera uskutečnil pestrý a zajímavý program související s Dny evropského dědictví. A právě toto podkrkonošské město se může ve své historii pochlubit dědictvím především z oblasti podnikání v textilním průmyslu. Proto také bylo tématem těchto dnů Trutnov a podnikání.

Obyvatelé města i přespolní se mohli vypravit například do Státního okresního archivu, který nabídl výstavu Život a dílo Johanna Augustina Faltise, nejbohatšího a největšího průmyslníka na Trutnovsku, od jehož úmrtí letos uplynulo 150 let. Představení nejvýznamnějších dynastií rodin Faltisů, Haasů, Etrichů, Klugeů a Walzelů navíc nabízí výstava v Muzeu Podkrkonoší, nazvaná Trutnovští textilní podnikatelé do roku 1945.

„Domnívám se, že by se tyto osobnosti, které se zapsaly do historie Trutnova, měly stále připomínat. Zanechaly ve městě historicky velkou stopu a bylo by škoda na ně zapomenout. Proto mě, který si ještě pamatuje slavnou továrnu Texlen, těší, že se tato akce ubírá právě tímto směrem. Jediné, co mě mrzí, je bohužel asi už nevratné zmizení kdysi slavného textilního průmyslu z města,“ řekl nám Josef Hrubý z Trutnova.

Kdo si chtěl udělat procházku, vypravil se do Šikmé ulice v Trutnově – Poříčí, kde stojí slavná Walzelova vila, kterou před více než sto lety postavil zdejší významný továrník Maxmilian Walzel, který v Poříčí vybudoval nejen ohromný komplex zahrnující přádelnu, ale i tkalcovnu, bělidlo a úpravnu. Dnes ve vile sídlí azylový dům pod křídly organizace Most k životu Trutnov. Právě tento objekt nabízel nejen komentovanou prohlídku objektu, ale i doprovodný program v přilehlém parku včetně velké hry pro děti na téma podnikání.

„O této vile sice víme, ale nikdy jsme nebyli uvnitř. Proto jsme se rozhodli, i když je to z centra města trochu z ruky, navštívit ji. Nejdříve jsme si poseděli v parku, poslechli si muziku a teprve pak jsme vyrazili do vily. Byl to pro nás velký zážitek. Ty tovární vily, a to nejen v Trutnově, ale i na dalších místech republiky jsou úžasné. Škoda jen, že jim je po válce ukradli komunisté. Naštěstí už nejsou u moci a vše se vrátilo do normálních kolejí,“ uvedla Kateřina Malá z Trutnova.

Účastníci včerejší události mohli také zavítat do obřadní síně Staré radnice, kde měli možnost nahlédnout do trutnovské kroniky i fotokroniky a setkat se také s kronikářkou města Alenou Křivskou. Kromě toho se zde promítaly krátké dokumenty o současných úspěšných trutnovských podnikatelích Rudolfu Kasperovi, Janu Kranátovi a Zdeňku Rinthovi.

V Turistickém informačním centru byly připraveny tematické tvořivé dílničky pro děti a pro zájemce byla také připravena prohlídka interiérů nedalekého Haasova paláce nebo zavítali do areálu nové budovy Autostylu, která vznikla přestavbou bývalého Texlenu či navštívili Centrum současného umění EPO1 v Trutnově-Poříčí.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek