Natření pamětní desky na bílo připomnělo návrat měšťanů z pruského zajetí
8. 9. 2024
Členové klubu v dobových uniformách s puškami přes rameno a prapory pochodovali od Staré radnice k místu, kde je v zemi upevněna pamětní deska natřená na černo, což symbolizuje prusko-rakouskou bitvu u Trutnova z 27. června roku 1866, jedinou, kterou Rakušané vyhráli, když před 158 lety dva měsíce a deset dnů válčili s Prusy. Poté však za to krutě zaplatili.
„Z dnešního pohledu vzdálená minulost, která však něčím přesahuje do dnešních dnů. Je symbolem zvůle a současně bezmoci, jež se valí na civilní obyvatelstvo během jakéhokoli válečného konfliktu,“ řekl člen Klubu vojenské historie. Prusové tehdy vstoupili do města bez jakékoli obezřetnosti či průzkumu. Netušili, že kousek od nich na svazích Janského vrchu stojí rojnice rakouských pěšáků připravená k palbě.
Pruští, nic netušící vojáci, zaplnili hospody, pro důstojníky se chystal oběd. Náhle se ozvala první rakouská salva. „Překvapení bylo dokonalé. Prusové vybíhají z hospod přímo do deště svištících rakouských kulí. Pruské velení si v tu chvíli uvědomuje, že má problém. Tehdy cíleně padne slovo zrada, a to, že je měšťané vlákali do léčky,“ uvedl člen klubu. Po prohlídce měšťanských domů se však žádné zbraně nenašly.
Přesto se rozběhlo zatýkání lidí, kteří se střelbou Rakušanů neměli vůbec nic společného, včetně flašinetáře. Drama o zradě bylo naprosto absurdní. Pruský tisk navíc psal, že zrádní měšťané na pruské vojáky lili z oken vařící vodu a smůlu. Dokonce, že jeden jediný z nich zastřelil šestnáct Prusů. Devatenáct zatčených bez sebemenších důkazů skončilo v hlohovské pevnosti.
Po podepsání mírové dohody mezi Rakouskem a Pruskem 23. srpna se podmínky zatčených zlepšují, poté 13. září jsou propuštěni a 15. září 1866 slavnostně uvítáni v tehdy sedmitisícovém nepřáteli vyrabovaném Trutnově. Včerejší slavnostní akt by zakončený salvou členů Klub vojenské historie.
Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek