Textilní „Rockefellerové“ zanechali v Trutnově nesmazatelnou stopu
6. 9. 2024
Od druhé třetiny 19. století se zde rozšířila tovární textilní velkovýroba, zejména přádelen a tkalcoven. Ta je, jak představuje výstavu, spjata s významnými podnikatelskými dynastiemi rodin Faltisů, Haasů, Etrichů, Klugeů a Walzelů. Jejich továrny, které zaměstnávaly tisíce lidí, působily před rokem 1945 nejen v Trutnově, ale také v Poříčí u Trutnova, tehdy samostatném Horním Starém Městě či Bohuslavicích. Kromě toho jsou na výstavě připomenuty i textilky v Nových Voletinách (Aust) nebo Libči (Oberländer).
Prostřednictvím historických fotografií, pohlednic, písemností, dokumentů, obrazů a dalších trojrozměrných předmětů z muzejní sbírky výstava představuje historii těchto továren i významné trutnovské textilní podnikatele, jejich vily či dělnické kolonie při jejich továrnách. „První panely jsou věnovány továrníku Johannu Augustinu Faltisovi, který v roce 1836 založil v Mladých Bukách první mechanickou přádelnu lnu v českých zemích a zároveň v celé tehdejší monarchii. Později své podnikání rozšířil do Trutnova, kde na Středním Předměstí otevřel přádelnu lnu a byl jedním z nejvýznamnějších zaměstnavatelů ve městě,“ prozradil zástupce ředitele muzea, historik a kurátor sbírkových fondů Ondřej Vašata.
I díky Faltisovi se Trutnov stal centrem textilního průmyslu a byl také nejbohatším podnikatelem. Když v roce 1874 zemřel, jeho jmění bylo 7,5 milionu zlatých. Faltisova přádelna ještě před rokem 1945 zanikla v důsledku hospodářské krize. Další vlivnou podnikatelskou dynastií byla rodina Haasů, která v roce 1847 postavila vůbec první mechanickou přádelnu lnu, jednu v Poříčí a druhou přímo v Trutnově v Dolním Starém Městě. Stejně jako Faltisové měla rodina za první republiky potíže, protože ztratila odbytiště svých výrobků i surovin. V roce 1861 na dnešním Krakonošově náměstí továrník Alois Haase postavil palác, který byl po něm pojmenován.
„Kromě továren v poslední čtvrtině 19. století vznikly v Trutnově dělnické kolonie. K jejich stavbám kvůli zvyšujícímu se počtu obyvatel podnikatele přinutilo město Trutnov. Haaseho kolonie vznikla ve čtvrti Šestidomí,“ uvedl Vašata. Výstava připomíná také rod Walzelů, který je spojen s Poříčím u Trutnova, kde vybudoval ohromný komplex zahrnující nejen přádelnu, ale i tkalcovnu, bělidlo a úpravnu. Rodiny Etrichů a Klugeů začínaly spolu, jejich první přádelna, jak vyplývá z výstavních panelů, vznikla v 50. letech 19. století v Horním Starém Městě. Rodiny se později rozdělily.
„Rodiny, které vidíme na výstavních panelech byly takovými trutnovskými Rockefellery, což byla honorace, která průmyslovým podnikáním velmi zbohatla. My jim touto výstavou vzdáváme hold, ale musíme také připomenout poměry té doby na Trutnovsku a ty, kteří se na tom zbohatnutí podíleli,“ řekl ředitel muzea Vlastimil Málek. V této souvislosti ocitoval několik dobových svědectví, jak to v té době chodilo v přádelnách lnu, kde dělníci měli velmi těžkou práci za málo peněz v podmínkách, které nebyly příliš důstojné. Výstava v Muzeu Podkrkonoší potrvá do 12. ledna.
Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek