Čtvrtek

29. února 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Natáčecí plán jsme měnili neustále, ale byli jsme na to připraveni

24. 3. 2021

page.Name
/PODCAST/ Nejtěžší část mají za sebou. Filmaři a herci Posledního závodu sestoupili z Labské boudy, v jejímž okolí skoro tři týdny na krkonošských hřebenech natáčeli lyžařský příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty, při kterém oba kamarádi zahynuli. Sportovní drama šest let připravoval režisér a scénárista Tomáš Hodan. Naší redakci poskytl rozhovor z natáčení, které je zhruba ve své polovině.

Kde jsme vás dnešním dopoledním telefonátem (24. března) právě zastihli?
Dnes jsem doma. Měli jsme točit na Brádlerových boudách, ale kvůli covidu jsme museli natáčení na týden přerušit. Takže teď se hrabu se ve scénáři a čekám, že zase o víkendu vyrazíme do Krkonoš natáčet.

Covid vás nakonec dostihl?
Ne úplně, ale něco se nám tam objevilo, tak jsme si řekli, že to radši přerušíme a zkusíme se toho úplně zbavit. Jsme sice doma, ale plán nám to zatím nezasáhlo, kromě tohoto týdenního odkladu, takže si myslím, že to zvládneme.

čtěte také:


Podle původního plánu jste se ale měli pohybovat na Luční boudě. Proč jste změnili lokaci a točíte na Brádlerovkách?

Na Luční boudě se bohužel nešlo domluvit s majitelkou (Klára Sovová - pozn. red.), která nám řekla, že za to chce dvakrát víc peněz, než jsme byli dohodnutí, což jsme ji nemohli dát. Luční boudu jsme museli zrušit a přesunout se jinam.

Ovlivní to natáčení?
Myslím, že ne. Podle mě jsme nakonec našli plnohodnotnou náhradu, budeme točit na Brádlerových boudách, kde bychom měli točit scény z padesátých let. Starý Emerich Rath vypráví příběh správci. A Brádlerovy boudy se za komunistů jmenovaly Fučíkovy boudy. Myslím, že je to takové symbolické, že to nakonec dopadlo tak, jak mělo.

čtěte také:


Kolikrát jste na horách museli měnit natáčení plán?
Věděli jsme, že budeme závislí na počasí, takže jsme natáčecí plán měli od začátku stavěný tak, abychom s ním mohli šoupat. Hřebeny docela známe, jezdili jsme tam poctivě na obhlídky. S kameramanem jsme tam psali technický scénář, takže jsme měli tušení, co hřebeny dokážou. Plán jsme měnili tak nějak neustále, ale byli jsme na to připraveni.

Celý rozhovor si můžete poslechnout v TUTV podcastu, kde Tomáš Hodan vypravuje o tom, jak to probíhalo na hřebenech. Pochvaloval si počasí, které vyšlo přesně tak, jak si přáli. A vrátil se také k natáčení v Hostinném. Od první klapky v Rokytnici uplynulo něco málo přes měsíc. V Krkonoších se filmový štáb zdrží od pondělí ještě týden a pak se přesune natáčet interiéry v okolí Prahy. „Na závěr pojedeme do Jizerských hor, kde máme na Jizerce interiér Hančovy chalupy, tam to vypadá, že budeme končit,“ poznamenal 40letý režisér.

 

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
Foto: Marek Novotný a Michal Křeček