reklama 

Trutnováci běží se spartanským štítem pro dobrou věc

27.4.2019  •  Atletika, Běh  • 
čtenost 1767

Z Trutnova do Rychnova nad Kněžnou. Trasu, která je dlouhá přibližně 72,5 kilometrů, dnes poběží několik místních sportovců a na zádech si přitom ponesou spartanský štít. Ten byl ve staré Spartě symbolem ochrany, síly a jednoty. S pokorou k této tradici se dnes stal také symbolem Spartanské odysey. Jedná se o charitativní běh, do něhož se postupně zapojí 66 Spartan Training Groups, které si mezi sebou štít předávají a postupně tak oběhnou celou republiku.

Trutnováci běží se spartanským štítem pro dobrou věc

Spartanská odysea se koná letos poprvé. Patronát nad ní si vzala Nadace Nova. Štít byl představen po úvodním závodu spartanské sezony ve Vratislavicích nad Nisou, kde byl předán první skupině a ta ho dovezla na začátek celé trasy do Lázní Kynžvart. V průběhu roku si budou skupiny štít předávat, město za městem, aby v něm zanechali svou stopu a ukázali sílu komunity, která se schází na extrémních překážkových závodech Spartan Race.

Celková trasa štítu by měla být přibližně 3000 kilometrů. Charitativní pouť skončí v září posledním závodem na Lipně. Tam všechny skupiny společně předají štít včetně šeku na částku, která se během projektu vybere, handicapovaným dětem, které jsou součástí Spartan Special.

Série závodů Spartan race má totiž speciální akce i pro děti se zdravotním omezením. Ať už jsou nevidomé, připoutané na vozíček nebo jim chybí končetiny. Závodí na speciálně přizpůsobené trase, kde je čeká třeba tahání pneumatik, překážkový běh nebo různé formy šplhu.

Do Trutnova štít doputoval v úterý po páté hodině odpoledne, kdy s ním na Krakonošovo náměstí přiběhli zástupci královéhradecké STG. Během velikonočního pondělí zvládli první část svého putování podél Labe přes Jaroměř a pevnost Josefov až ke Kuksu, kde se domluvili na přespání u správce barokní památky, aby v úterý běžeckou misi úspěšně dokončili. Trutnováci si štít převzali a hned ho vzali na výlet na Gablenz.

„Štít smí být přenášen pouze během nebo chůzí, tedy žádným dopravním prostředkem,“ upozornila na pravidlo Spartanské odysey Adéla Košťálová, která s manželem Lukášem vede trutnovskou buňku. Tu před několika lety založil Luděk Šolín. „Když se pak ale odstěhoval, vzala jsme to za něj, aby skupina nezanikla,“ doplnila žena, která předtím, než se vrátila zpět do Trutnova, běhala závody za pražskou skupinu. „Děláme to pro zábavu. Hlavně je to o tom, aby se lidé zvedli z gauče a šli cvičit.“

Trutnovští spartani dnes zdolají 72,5 kilometrů dlouhou běžeckou výzvu, která povede převážně po turistických cestách. Rozdělena je do třinácti úseků. „Někdo poběží svůj úsek sám, někdo se domluvil na dvojici. Máme doprovodná vozidla. Běží se to úplně na stejném principu, jako je například závod Vltava Run,“ vysvětlila Adéla Košťálová. Start z Krakonošova náměstí je v 7 hodin ráno, pokud půjde vše podle plánu, okolo šesté večer by měli Trutnováci předat štít další skupině v Rychnově nad Kněžnou.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Kateřina Svobodová

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama