reklama 

Zastupitel chce odvolat šéfa nemocnice, proti je vedení kraje i odbory

11.4.2016  •  Aktuality  • 
čtenost 2417
 • komentářů 1

Trutnov - Krajský zastupitel za ČSSD Pavel Trpák usiluje o změnu ve vedení zdejší nemocnice. Znelíbil se mu současný ředitel Roman Koudele. Na jeho místě by radši viděl někoho jiného. Vedení Královéhradeckého kraje (zřizovatel místního špitálu) se ale k výměně managementu nechystá.

Zastupitel chce odvolat šéfa nemocnice, proti je vedení kraje i odbory

Roman Koudele šéfuje trutnovskému špitálu od února 2014.

Trpák je předsedou dozorčí rady Zdravotnického holdingu, do kterého patří i trutnovská nemocnice. Loni v prosinci mu přišel anonym, který zpochybňoval nákupy reklamních služeb, počítačů a softwaru ve Státních léčebných lázních Janské Lázně, kterým Koudele léta šéfoval. Upozornil také, že podobné nákupy u stejných dodavatelů začíná provádět špitál.

Politik si informace z dopisu ověřil přímo u zdravotnických zařízení. „Janské Lázně v letech 2006 až 2011 vynaložily ročně na reklamu mezi sedmi až jedenácti miliony korun. Zhruba ve stejném období ročně utratily sedm až dvanáct milionů za software nebo za výpočetní techniku obecně,“ upozornil Trpák.

Nemocnice podle něj začala u stejných dodavatelů nakupovat loni v září a utratila u nich zatím asi sto padesát tisíc korun. „Čísla z lázní ani z nemocnice ve mně nebudí velkou důvěru. Vypadá to, že pan ředitel Koudele nepůsobil v Janských Lázních s péčí řádného hospodáře. A v nemocnici se rozvíjí podobná spirála, jako kdysi v lázních,“ prohlásil Trpák. A začal mluvit o odvolání.

Image
Krajský zastupitel Pavel Trpák.

Koudele argumenty krajského zastupitele nepovažuje za relevantní. „Důvody, které uvádí, jsou vytrhané z kontextu z mého bývalého pracoviště, kde už tři roky nejsem. Odcházel jsem z podniku, který byl léta ve velmi dobré kondici. Její pokles způsobila nešťastná vyhláška ministerstva zdravotnictví, což se potvrdilo, když se vyhláška opět změnila k lepšímu. Od té doby jsou české lázně zase plné,“ odmítl Trpákovy náznaky o nehospodárných manažerských rozhodnutích.

Není si vědom ani toho, že by aktuálně poškodil zdejší špitál. „Na můj dotaz, jestli jsem trutnovské nemocnici něco způsobil, mi doktor Trpák odpověděl, že nic.“ Přesto se začaly objevovat zvěsti o odchodu Romana Koudele z funkce.

Zastupitel totiž přišel s myšlenkou odvolat současného ředitele a najít nového. Hejtman ale jeho návrh nepřijal. „Vedení kraje se k odvolání ředitele trutnovské nemocnice pana Romana Koudele nechystá,“ uvedla stručně mluvčí Královéhradeckého kraje Martina Götzová. Stejně tak vedení holdingu vzkázalo, že nemá žádný důvod k odvolání.

Pochopení pro Trpákovu snahu nemají ani zdravotnické odbory. Podle nich přišla v době, kdy nemocnice fungovala dobře a kdy zažívá jedno z ekonomicky lepších období. „I zaměstnanci dostali nejvyšší odměny za výsledky hospodaření, takže tady byla spokojenost, sociální smír. Zlepšila se spousta investic, zřídilo se klientské centrum, zařídil se ombudsman pro pacienty a další věci, což byly kroky spíš k lepšímu. To ocenil i kraj jako zřizovatel. A najednou tady byl nátlak pana doktora Trpáka!“ sdělila šéfka nemocničních odborů a předsedkyně dozorčí rady špitálu Iva Řezníčková.

Informace o možném odstoupení přibývaly, až sám Koudele začal o odchodu uvažovat. „Pan Trpák mě informoval, že to je zájem dozorčí rady holdingu a hejtmana. Nebyl jsem v tu chvíli úplně spokojený, uvažoval jsem o odchodu a tohle se pro mě stalo poslední kapkou. Oznámil jsem tedy, že odejdu,“ řekl.

V tu chvíli ale našel zastání. „Po podpoře kraje, holdingu a zaměstnanců, mu volali i krajští zastupitelé, někteří poslanci, pan senátor Hlavatý a dokonce mu vyjádřil podporu i trutnovský starosta Ivan Adamec,“ připomněla Řezníčková. Ozvali se i zaměstnanci. „Vzal jsem si týden na rozmyšlenou, ale když se zvedla takové vlna podpory, tak jsem rozhodl zůstat,“ potvrdil Koudele.

Trpák ale snahu o změnu v managementu nemocnice nevzdává. Na pondělí 18. dubna je totiž připraveno jednání krajské koalice. „Zde bude příležitost si k tomu sdělit nějaké informace a vyříkat si to. Podle mne by měl být nový ředitel. Jestli se na tom koalice shodne, je složitější otázka,“ dodal.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Pavel Cajthaml a Miloš Šálek

Diskuse

13.4.2016 Iva Řezníčková
Děkuji všem občanům, kteří se mi ozvali na základě článků o trutnovské nemocnici, za zájem a podporu. S pozdravem Iva Řezníčková

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama