reklama 

Třeba inspirujeme někoho dalšího, říká organizátor Kynčl o úklidu řeky

20.4.2017  •  Aktuality  • 
čtenost 1187

Trutnov - Sobotní Den Země v našem městě bude ve znamení čištění břehů řeky Úpy od odpadků. Iniciátorem této velké úklidové akce je Martin Kynčl, který si stejně jako loni byl dopředu udělat průzkum a našel hned několik míst, na která se bude potřeba důkladně zaměřit.

Třeba inspirujeme někoho dalšího, říká organizátor Kynčl o úklidu řeky

V loňském roce se do akce zapojilo patnáct lidí. Byl jste s účastí spokojený a jakou očekáváte letos?
S loňskou účastí jsem byl spokojený. Kdyby nás bylo více, tak bychom se méně nadřeli, ale byl jsem rád, že lidé dorazili. Letos díky včasnější propagaci očekáváme lidí více, minimálně trojnásobek.

Spousta lidí si určitě řekne, že to někdo uklidí. Proč by veřejnosti nemělo být čištění řeky lhostejné?
Tou první větou jste si vlastně odpověděl. On to ale nikdo neuklidí. Uklízí to ti, kterým ty odpadky vadí a kterým není jedno, jak příroda vypadá.

Startovní místa

  • ZŠ Mládežnická a rodinné centrum Trutínek
  • U cukrárny a kavárny Promenáda
  • Za letním koupalištěm poblíž sídliště Smeťák
  • Loděnice v Poříčí

Program akce

v 9.30 hodin
registrace účastníků

v 10 hodin
úklid řeky a jejího okolí

Co vás vedlo k tomu, abyste se pustil do zorganizování tohoto projektu?
Asi to vědomí, že můžu. Netvrdím, že jsem jediný, kdo to mohl udělat, protože po celé republice se pořádají podobné akce. Přišlo mi ale, že v Trutnově aktuálně nic podobného na řece není. Velkou inspirací mi byl projekt Čistá řeka Sázava.

Jak velký úsek řeky se bude v sobotu uklízet?
Uklízíme úsek dlouhý asi 10 kilometrů. Bude to dost záležet na tom, kam až lidé na okrajových částech budou ochotni zajít.

Máte dopředu zmapované, jaké části bude především potřeba zbavit bordelu?
Stejně jako vloni jsem si byl udělat průzkum podél břehů a takových míst je hned několik. Sídliště zvané „Smeťák“ v tomto směru dělá čest svému názvu, dále potom úsek řeky u cvičáku podél promenády. Tam se zachytí spousta odpadků. V Poříčí nedaleko loděnice je také černá skládka, je tam ale strmý sráz, takže tohle místo není vhodné pro děti. Od loděnice směrem do Poříčí už je ale terén lepší, odpadky se najdou vlastně po celé délce řeky.

Jak v praxi čištění Úpy vypadá?
Na startovních místech se sejdou dobrovolníci a obdrží pytle, rukavice a instrukce k úklidu - například kde je řeka nejlépe přístupná, kde je možné zakládat svozová místa a podobně. Potom už jim nic nebrání prostě jít podél řeky a uklízet. V průběhu úklidu vzniknou podél řeky svozová místa, kde se nashromáždí plné pytle s odpadem. Tato místa se nahlásí technickým službám, které potom odpadky odvezou.

Co vás nejvíce překvapilo při loňském úklidu?
Nejvíc mě překvapila aktivita lidí, kteří nahlašovali naše svozová místa Městské policii. Letos je proto budeme označovat cedulkami s informací o pozdějším odvozu, aby bylo jasné, že nejde o černé skládky. Bylo ale jasné, že lidem odpadky v jejich okolí vadí a že jsou ochotní pro to něco udělat.

Projekt „Čistá řeka Úpa” je zaměřený také na prevenci. Jaký program chystáte pro účastníky?
Chystáme různé hry a soutěže pro děti s vodní a ekologickou tématikou. K vidění budou i ukázky živočichů, kteří žijí v Úpě. Na některých stanovištích máme připraveno malování na obličej, zapojí se také Městská policie Trutnov se svým programem. Možná neoslovíme všechny lidi, kteří odpadky podél břehů vytvářejí. Když ale malé děti uvidí, jak ostatní čistí řeku a vyzkouší si to „nanečisto“ na některých stáncích, tak si z toho třeba vezmou příklad.

Jaký je váš vztah k Úpě a co si myslíte o jejím současném stavu, třeba v porovnání s ostatními městy, kterými protéká řeka?
Jako kluci jsme si v Úpě hráli, koupali se u splavu a stavěli přehrady. Navíc jsem rybář a v Úpě jsem chytil svého prvního pstruha, takže máme myslím dobrý vztah. Když ale na jaře odtaje sníh, jsou břehy plné odpadků a nemusí být jen tím, že je tam někdo odhodí. Stačí, když jsou ve městě otevřené popelnice, zafouká vítr a spousta odpadků skončí v korytě řeky. To ale neplatí pro televize, matrace a gauče, které jsme vloni nacházeli. Nedávno jsem se dozvěděl, že v Úpici také každoročně uklízejí řeku a možná, že uklízejí i v dalších městech, jen o tom nevíme. A pokud ne, třeba se o nás dozví a připojí se nebo inspirujeme někoho, kdo uspořádá vlastní úklid.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama