reklama 

Z unikátní kolekce žacléřského porcelánu přechází zrak, zatím je v bývalé Kaře

24.2.2018  •  Aktuality  • 
čtenost 2271

Trutnov - Málokdo z obyvatel Trutnova ví, že ve městě existuje výrazná stopa žacléřské porcelánky, kterou v roce 1878 založil Heinrich Pohl. Výrobní program firmy byl zaměřen na drobný dekorační a technický porcelán, sošky svatých, panenky, sanitární výrobky… A právě unikátní kolekci výrobků žacléřské porcelánky shromáždil Václav Petira z Trutnova a umístil ji do jedné z budov bývalého podniku Kara v Poříčí.

Z unikátní kolekce žacléřského porcelánu přechází zrak, zatím je v bývalé Kaře

Když jsme s fotografem za doprovodu sběratele procházeli fádní dlouhou chodbou a mířili k epicentru našeho zájmu, netušili jsme, jaká podívaná se nám naskytne. V dělené místnosti je totiž zhruba 1600 exponátů, z kterých přechází zrak. Petira tuto sbírku tvoří od roku 1969, i když první figurky získal už o dva roky dříve. „V roce 1967 bylo povoleno německým rodákům vysídlit se do Německa. Nějaká Němka tehdy za mnou přišla a přinesla mi koš nádherných porcelánových sošek. To byl asi prvotní impuls, abych je začal sbírat,“ řekl.

Jako kluk žil v Bernarticích, kde tyto výrobky byly běžnou součástí tamních domácností. Jak připustil, tehdy by ho nenapadlo něco takového sbírat. „Skutečně jsem se o to tenkrát nezajímal, ale pamatuji si, že jsme různé figurky měli doma, stejně jako ostatní obyvatelé vesnice,“ vzpomíná. Sbírka začala narůstat po jeho přestěhování do Trutnova. „V té době jsem dělal zásobovače a jezdil po republice. Měl jsem tedy možnost vymetat různá starožitnictví. Pořád se ale tehdy nevědělo, co je ze Žacléře, protože nebyl k dispozici katalog,“ uvedl.

Výrobky žacléřské porcelánky jsou označeny čísly. Podle nich se dá vystopovat, kdy byly vyrobeny. Petira původně sbíral jen náboženské figurky, vytvořil si seznam, do kterého zapisoval výrobní čísla. „Někdy v roce 2004 jsem učinil zásadní objev. Na Aukru se mi totiž podařilo sehnat kopii katalogu žacléřské porcelánky z roku 1907. Je to jediný katalog, který v Evropě existuje,“ prozradil. Tento dokument je jeho zásadním pomocníkem při tvorbě sbírky. Exponáty jinak sháněl po burzách, občas se někdo ozval, že má nějakou figurku doma, nyní používá internet. Výrobky někdejší porcelánky jsou totiž roztroušeny po celém kontinentu.

Mezi nejcennější barevně vyvedené exponáty ve sbírce nepochybně patří figura svatého Floriana, patrona hasičů, kominíků či zedníků. „Ta patří také mezi nejstarší, byla vyrobena někdy před rokem 1891,“ ukazuje na výrobní číslo Petira. Velmi cenné jsou sošky Josefa II., Krakonošů, císaře Franze Josefa s císařovnou Josefou Alžbětou, zvanou Sissi, které byly porcelánkou vyrobeny k jejich výročí. „Mám tady rovněž výrobky s číslem devět z roku 1885, nebo svatých Prokopa s Barborou, což jsou patroni horníků,“ představuje další unikáty a ukazuje miniaturní figurky v krabici na stole.

Ty byly součástí sbírky Winterhilfe čili Zimní pomoc, která byla organizována a řízená ministrem propagandy Josephem Goebelsem v době hospodářské krize a potom za války. „Lidé do kasičky dali příspěvek a za to, jako suvenýr, dostali figurky v podobě pohádkových bytostí, řemeslníků nebo vojáků vyrobených právě v žacléřské porcelánce.“  

V regálech lze vidět rovněž žánrové vázičky, lidové motivy, figurativní pokladničky, popelníky, svatého Václava určeného do hracích obrazů, anděly, Ježíše Krista s Máří Magdalenou, porcelánová srdce s protěží, houby, likérky ve tvaru ptáků i třeba malé busty prezidenta Masaryka. Zajímavostí jsou funkční hrací hodiny zdobené porcelánovými figurkami nebo figury v krojích s čápem určené pro Alsasko.

S žacléřskou porcelánkou je neodmyslitelně spojeno jméno umělce německé národnosti, sochaře Emila Schwantnera, který se narodil v roce 1890 v Královci, a v porcelánce se učil od čtrnácti let. Podle jeho předlohy byla vyrobena řada exponátů, z nichž některé vlastní trutnovský sběratel. „Je tady Amazonka z řecké mytologie nebo hodně známé porcelánové sousoší muzikantů či Satyr a Nymfa. Mám tady také dva porcelánové psy, což je Schwantnerovo učňovské dílo,“ chlubí se další cennou částí sbírky.

Petira prozrazuje i jedno důležité osobní setkání. Seznámil se totiž s Theodorem Pohlem juniorem, synem bývalého majitele porcelánky, který se na jeho sbírku přijel podívat. „Byl velmi překvapen, když to viděl. Myslel jsem si, že od něj získám nějaké informace, ale on mně řekl, že byl tehdy ještě kluk a moc ho nezajímalo, co jeho otec dělá. Byl ale naměkko, tak jsem mu něco ze své sbírky se značkou TP, tedy Theodor Pohl, daroval,“ směje se sběratel.

Na letošní rok připadá 140. výročí žacléřské porcelánky. Sběratel Václav Petira se v této souvislosti dohodl s Městským muzeem v Žacléři, že jim exponáty ze své unikátní sbírky zapůjčí do expozice. Podle něj by mohla být přístupná pravděpodobně v květnu na dobu přibližně pěti let.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama