reklama 

Dračí sluj legendárního trutnovského draka aneb Tajemné podzemí Vodní ulice

27.6.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 1161

Spolek Trutnov – město draka zabývající se do všech možných podrobností dračí legendou spojenou se založením města Trutnova má sklad svých propriet ve Vodní ulici. A patrně to není náhoda. Je to místo, kde se pod tak zvaným dračím pahorkem nachází ve skalním masivu tajemné podzemí, do něhož vede vchod právě z této ulice. Podle starobylých pověstí se někde v těchto místech nacházela sluj legendárního trutnovského draka.

Dračí sluj legendárního trutnovského draka aneb Tajemné podzemí Vodní ulice

„Někdo říká, že je to protiletecký kryt. Mám ale svědectví tety, která je ročník 1930, a ta mi říkala, že si ty dveře pamatuje už jako malé dítě. Nyní je to celé vyšalované betonem. Jako malý kluk si to pamatuji ve skále. Na toto podzemí vzpomínal také bývalý obyvatel Dračí uličky, hudebník Vlasta Matoušek, který tvrdil, že jako kluci lezli podzemím a dostávali se až směrem ke kostelu,“ prozradil předseda spolku Otto Štemberka. S tím souvisejí i novodobé báchorky o napojení tohoto podzemí na labyrint chodeb vedoucích až pod současné náměstí.

S čím je však zcela prokazatelně propojeno je sklad spolku. „Drak, který nyní zdobí věž Staré radnice, se přes zimu ukrývá v nové části podzemí, kde jsou garáže. To je propojené se štolou a oba prostory kvůli ochraně rozděluje mříž,“ říká Štemberka, jehož spolek má s momentálně prázdným prostorem své plány. „Je připravené pro případ vzniku Stezky po místních trutnovských pověstech. Jeho součástí má být jedna z instalací. Venku by bylo zatočené tělo draka a ve sluji pak zřejmě nasvícené dračí vejce. Dále různé mechanické věci, dalekohledy a podobně,“ nastínil předseda sdružení.

Podle racionálního pohledu je pravděpodobné že tento prostor vznikl v souvislosti s druhou světovou válkou, protože jde o nedostavěný protiletecký kryt. Vybetonování podlahy i stěn chodby, které bylo provedeno při výstavbě budovy tehdejšího OV KSČ na počátku 80. let, brání dalšímu zpřesnění informací. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že má toto podzemí ještě vzdálenější historii.

Štemberka upozornil ještě na další zajímavosti spojenou s podzemím Trutnova. „V místě za městskou tržnicí je vyvýšená plocha. Pod ní jsou dva obrovské opuštěné podzemní sály. Údajně tam v minulosti byla sodovkárna. Nyní to místo patří restauraci a penzionu Pohoda. Díky ochotě jeho provozovatelů se tam členové našeho spolku byli podívat. Až do jednadvaceti let jsem bydlel poblíž a o existenci sálů jsem se dozvěděl teprve před dvěma lety,“ doplnil. 

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama