reklama 

Při čištění řeky Úpy se našla nejen postel či hasicí přístroj, ale i 150 lahví od alkoholu

14.4.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2389
 • komentářů 1

/VIDEO/ Akce, která má smysl a je důležitá pro životní prostředí. Čištění řeky Úpy už má svou tradici. Včera na různá místa jejího toku vyrazili dobrovolníci s rukavicemi a pytli. Uklízelo se nejen v Trutnově, ale také v Mladých Bukách a Horním Maršově. Původně se měla přidat i Svoboda nad Úpou, ta však akci o dva týdny odložila.

Při čištění řeky Úpy se našla nejen postel či hasicí přístroj, ale i 150 lahví od alkoholu

Podle odhadů hlavního organizátora Martina Kynčla se čištění zúčastnilo zhruba 70 lidí. „Jsem spokojený. Lidé jsou skvělí a stateční,“ řekl Trutnovinkám a konstatoval, že počasí nakonec nebylo tak špatné, jak hrozila předpověď. Stejně jako v minulých ročnících i letos se v řece nacházely poněkud bizarní předměty. Kynčl s kamarády například našli postel, která byla zaseknutá v Úpském náhonu.

Dále se mezi kuriózní nálezy řadí schůdky od bazénu nebo vodní hasicí přístroj. Trutnovský zastupitel a poslanec Martin Jiránek se svým týmem v Poříčí sesbíral okolo 150 lahví od alkoholu. „První dva roky šlo o sběr historických věcí. Našli jsme CRT televizor nebo starý gauč. Teď už se sbírají každoroční nálety odpadu, je to jednodušší,“ odpověděl Jiránek na otázku, zda se situace s odpady zlepšuje.

Na úklidu se podíleli velcí i malí. Někteří byli také vybaveni bodci, kterými odpadky napichovali. „Našel jsem hodně plastových lahví,“ prozradil malý Honza, kterého jeho maminka doplnila, že našli i hodně kusů oblečení. „Spoustu z nich jsme museli vytahovat zpod kamenů či vymotávat z větví v řece,“ doplnila.

Pro účastníky očisty Úpy byl rovněž připraven doprovodný program na stanovišti u koupaliště, kde přírodovědní nadšenci ukazovali živočichy z řeky i jejího okolí, jako například larvu mihule říční. Ta je důkazem, že se situace v řece Úpě zlepšuje, protože mihule říční je velmi citlivá na čistotu vody. Kromě toho se účastníci mohli vyzkoušet test znalostí o Úpě nebo si se strážníky Městské policie Trutnov, která akci doprovázela zejména kvůli zajištění injekčních stříkaček, zastřílet na terč.

Markéta Šilhanová
redakce@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek      

Diskuse

15.4.2019 Jiri Klas
Tady je jasně vidět jaký jsou lidé dobytek ale keců o demokracii mají ,

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama