reklama 

Trutnov má novou naučnou stezku Podoby Rýbrcoula

4.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 3002

Slavnosti Rýbrcoul - Duch hor se sice uskuteční až zítra, už dnes se ale odehrál v městském parku Na Struze jiný důležitý moment. Slavnostní otevření naučné stezky nazvané Podoby Rýbrcoula.

Trutnov má novou naučnou stezku Podoby Rýbrcoula

Stezka začíná pod stromy vedle mateřské školy, má sedm zastávek a končí na kopci s atraktivní vyhlídkou na město a Krkonoše. Hlavním lákadlem jsou dřevěné sochy od místních umělců. „Sochy vznikly při loňském prvním ročníku slavností. Nechali jsme nevyschnout a nyní je umístili na stezku,“ připomněla Helena Hardikerová ze spolku Rýbrcoul - duch hor.

Autory soch jsou Roland Hantl (Myslivec), Petr Krejcar (Permoník), Petr Spurný (Démon), Martin Kučera (Kohout), Jan Doskočil (Havran), Marek Pilař (Mnich) a Pavel Tryzna (Krakonoš).

Stezka je novou atrakcí městského lesoparku. „Je to moc krásná procházka, nahoře s krásným výhledem. Trutnované ale tohle místo zatím moc neznají, chodí spíš za lesárnu nebo na para,“ řekla Hardikerová.

Dnešní slavnostní otevření se konalo za účasti hromady dětí. „Pozvali jsme školky ze Struhy a Horního Starého Města, a základku z Bernartic, tedy děti, které s námi spolupracují dlouhodobě a které se budou účastnit i sobotního pokusu o rekord v počtu permoníků,“ upřesnila Hardikerová. Menší děti se při otevření stezky bavily skládáním rýbrcoulovského puzzle, starší hledáním odpovědí na rýbrcoulovské otázky.

Úspěšný rozjezd stezce osobně popřáli také lidé z trutnovské radnice, autoři soch a jejich patroni.

Slavnosti se konají v sobotu, v Mladých Bukách a Trutnově

Sobotní slavnosti Rýbrcoul - duch hor (tématem je podzemí - tedy dolování, kutání, těžení - a permoníci) se konají na dvou místech. Od 9 hodin se v Mladých Bukách předvedou například hasiči zdravotnická záchranka, policejní psovodi a horská služba. Od 14 hodin v Trutnově jsou v plánu například tvořivé dílny, fotokoutek s čerty, vílami a permoníky. Na 19. hodinu je plánované multimediální divadelní představení Rýbrcoulovo podzemí, po něm průvod pohádkových bytostí na Krakonošovo náměstí a pokus o rekord v největším počtu permoníků na jednom místě. „Program včetně rekordu se koná za každého počasí. Přidali jsme v Trutnově velký stan, velká spousta aktivit se odehrává v Uffu, takže lidé budou před případným deštěm krytí,“ upozornila Helena Hardikerová.

Večer akce pokračuje koncerty v trutnovských hospodách. V letošním roce se akce účastní 15 hospod a desítky kapel, tentokrát i ze vzdálenějších končin. Hrát se bude více venku a prodlužuje se také doba produkce. Takže kdo chce, může se vrátit domů až téměř za svítání.

Slavnosti pořádá parta nadšenců ze spolku Rýbrcoul - duch hor.

SOBOTNÍ PROGRAM SLAVNOSTÍ

MLADÉ BUKY

9:00 Zahájení akce Rýbrcoulovo podzemí 5.10.
09:15 - 09:45 Přednáška o lavinách (Horská služba ČR - oficiální stránka)
09:45 - 10:15 Práce s lavinovým vybavením (Horská služba Pec pod Sněžkou)
10:15 - 11:00 Policejní psovodi (Policie České republiky)
11:00 - 11:30 Ošetření zranění v terénu (Vyšší odborná škola zdravotnická a Střední zdravotnická škola Trutnov)
11:30 - 12:00 Profesionální hasiči a jejich práce (Hasiči Královéhradeckého kraje)
12:00 - 13:00 Ukázka práce záchranných psů při sutinovém vyhledávání osob (Záchranná brigáda kynologů Pardubického kraje)
13:00 - 14:00 Ukázka vyprošťování osob ze závalu (Hasiči Královéhradeckého kraje, Hasiči Buky, Hasiči Trutnov - Horní Staré Město)
14:00 Biketrialová exhibice trojnásobného mistra světa Martina Šimůnka a vítěze českého poháru Jana Sladkého

Doprovodný program po celý den:

 • Výstava techniky a výzbroje složek IZS - Báňská záchranná služba, Hasiči Buky, Městská policie Trutnov, ZZS KHK
 • Propagační stánky jednotek IZS
 • Stánek BP Lumen – výpůjčka elektrokol Quayron
 • Stánek BESIP– měření zraku
 • Stanoviště Tým silniční bezpečnosti a Popálky
  1. Na kole jen s přilbou – správný výběr helmy, reflexní prvky
  2. Bezpečné poutání – bezpečnost pasažéra ve vozidle, autosedačky
  3. Chodec – bezpečný pohyb chodce v silničním provozu
  4. Popálky o.p.s. – prevence úrazů popálenin
 • ČMSS Liščí zóna odvahy – lezecká stěna, fotokoutek atd.
 • Dětský program
 • Bobová dráha a Baldův svět v provozu po celý den
 • Občerstvení

TRUTNOV

Od 14:00 průběžně Výstava výtvarných prací školek a škol na téma Dolování a permoníci - UFFO.   Tvořivé dílny z Domu Pod jasanem. • plstění permoníci, zrcátka, magnetky, keramické květy, plstěné květy a motýlci, svíčky Skauti • Střelba z luku a prodej vlastních výrobků Tvořivá dílna - výrobky z papíru Stánek SPŠ kamenické a sochařské z Hořic, představení školy, tvořivé dílny. • stříhání pláště krystalů, jejich vybarvení a lepení (dítě si odnáší 3 D model) – studentka oboru malba • malování na ruku – studentka oboru malba • rýžování granátů – pod vedením studenta 2. ročníku (Richard Tobiška) • sekání do horniny (itongu) studentem 3. ročníku (Jiří Václavík) pod vedením mistra (Bronislav Fiutowski) • hrátky s 3 D brýlemi – pod vedením dvou studentů 2. ročníku (Jiří Tesař, Filip Smékal) • Minecraft na téma dolování (počítačové simulace) KRNAP stánek. Prezentace zajímavých míst v Kowarech a okolí. Stánky s regionálními produkty. Rýbrcoulův stánek. Zkušební jízdy na elektrokolech Apache. Prezentace partnerů akce Občerstvení 
14:10 - 14:50 Tlupa Tlap - koncert populární folkrockové kapely z Pilníkova.
14:30 - 15:00 Přednáška pro děti
Mineralogie - zábavná forma výkladu vedená studentkou SPŠ kamenické a sochařské Ludmilou Sochorovou (3. ročník) + ukázka sbírky
15:00 - 15:15 Vyhlášení výherců výtvarné soutěže.
15:00 -  18:00 Fotokoutek - vyfoť se s čerty, vílami či permoníky.
15:15 - 16:00 Moment - koncert hradecké alternativní grunge kapely.
15:30 - 16:00 Přednáška pro děti
Mineralogie - zábavná forma výkladu vedená studentkou SPŠ kamenické a sochařské Ludmilou Sochorovou (3. ročník) + ukázka sbírky
16:00 - 17:00 Soutěž v pojídání pálivých jídel. Registrace soutěžících v průběhu dne. Počet míst omezen.
16:00 - 17:00 Sokolníci.
17:15 - 18:45 Rambanbám - ska kapela z Chlumčan.
17:30 - 18:30 Přednáška pro dospělé a starší děti
Geologie Krkonoš – přednáší geoložka Ing. Simona Vondroušová (vedoucí oboru geotechnika na SPŠ kamenické a sochařské)

19:00   Hlavní program před Uffem. Rýbrcoulovo podzemí - multimediální divadelní představení. Průvod bytostí od Uffa na Krakonošovo na náměstí - přidejte se k průvodu.  Pokus o překonání rekordu v největším počtu permoníků na jednom místě.
19:50 - Ukončení průvodu, rozloučení s Rýbrcoulem na další rok.
20:30 - OTEVŘENÉ HOSPODY, koncerty v trutnovských hospodách.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama