reklama 

Trutnov má nový zápis v Guinessově knize rekordů: 156 permoníků na jednom místě

5.10.2019  •  Aktuality  • 
čtenost 2742

Trutnov má další slavné permoníky. Kromě čtyř známých postaviček z historické kašny na Krakonošově náměstí se totiž dnes večer před Uffem sešlo 156 živých permoníků. Tolik jich nikdy českých dějinách na jednom místě nebylo. Rázem se tak ocitli v Guinessově knize rekordů.

Trutnov má nový zápis v Guinessově knize rekordů: 156 permoníků na jednom místě

Mimořádná událost se odehrála na závěr slavností pořádaných spolkem Rýbrcoul - duch hor. Věnované byly dolování, kutání, těžení a permoníkům. Za ně se převlékly děti z osmi mateřských a tří základních škol v Trutnově a okolí, a krátce před půl osmou večer napochodovaly na pódium v patřičné výstroji. Kápě, košilka, opasek, lucernička nebo krumpáček. To vše musel mít každý  permoník, aby mohla agentura rekord uznat.

Dosavadní český rekord činil 89 permoníků. “Máme tady nový český rekord, který oficiálně registrujeme, a to v počtu 156 permoníčků na jednom místě. Rekord se zapíše do české knihy rekordů,“ potvrdil Tomáš Hrábek, komisař pelhřimovské agentury Dobrý den, která české rekordy do Guinessovy knihy zapisuje.

K překonání starého rekordu by klidně stačila i pouhá stovka dětí, zájem o permonické dobrodružství byl ale mnohem větší. Dalším důkazem byla kromě rekordu i výstava výtvarných prací školáků a předškoláků na téma Dolování a permoníci. „Jsme nadšení, že se toho chytly školy a i školky,“ řekl Jan Duduš ze spolku Rýbrcoul - duch hor.

Jediné, co trochu pokazilo historický moment, bylo počasí. Kvůli vytrvalému dešti a chladu totiž pořadatelé zrušili původně plánovaný průvod na Krakonošovo náměstí. „Nechtěli jsme, aby děti nachladly,“ vysvětlil Duduš.

O další historické zápisy Trutnova do české verze Guinessovy knihy rekordů se v minulosti zasloužili členové spolku Trutnov - město draka. První v roce 2008, kdy sestavili obří puzzle s vyobrazením legendárního draka. Jednotlivé díly puzzle měřily 94 krát 84 cm, a jelikož jich bylo rovných 672, měřil výsledný obraz neuvěřitelných 16, 6 krát 28, 5 metru. Drak zabral na Krakonošově náměstí plochu 473,1 metrů čtverečních. Lidé ho skládali téměř 3 hodiny.

O druhý zápis se postarali v roce 2015. Vytvořili nejdelší dominodráhu ze 12 654 kostek ve tvaru šesti spirál. Každá kostka byla šest centimetrů vysoká, tři centimetry dlouhá a 11 milimetrů široká. Domino šlo k zemi během dvou a půl minuty.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama