Čtvrtek

13. června 2024

Nyní

11°

Zítra

Svátek má

Obytné auto ve smyku vrazilo do dalšího karavanu

30. 12. 2020

page.Name
Přes 350 tisíc korun. Taková škoda vznikla při srážce dvou karavanů v Peci pod Sněžkou.

Bouračka se odehrála v pondělí krátce před pátou hodinou odpoledne na tamním parkovišti. „K nehodě došlo pravděpodobně tak, že čtyřicetiletý řidič vozidla Benimar zřejmě nepřizpůsobil rychlost jízdy a při sjíždění mírného kopce na umrzlé části vozovky dostal smyk, který zakončil nárazem do zaparkovaného vozidla značky Adria,“ uvedla policejní mluvčí Lucie Konečná.

Nehoda se obešla bez zranění. „Přivolaní policisté na místě provedli dechovou zkoušku, která byla negativní,“ upřesnila Konečná.

Policisté vždy na počátku zimy opakují rady, jak zvládnout smyk. „Obecně lze použít pravidlo: nebrzdit, vyšlápnout spojku a vyrovnávat jízdu volantem,“ připomněla Konečná.

Jenže jiný smyk dostane auto s předním náhonem a jiný se zadním. Většina odborníků se ale přiklání k všeobecnému pravidlu. „Brzdit se má před zatáčkou, v ní už ne,“ zdůraznila policejní mluvčí.

Při smyku, ať už přední nebo zadní nápravy, se doporučuje okamžitě ubrat plyn a nebrzdit. Se zablokovanými koly se auto hůře ovládá. „Výhodu má řidič, který má svůj dopravní prostředek vybaven antiblokovacím systémem brzd ABS, elektronickou stabilizací podvozku ESP nebo protiskluzovým systémem kol TCS,“ sdělila Konečná.

Pokud dojde ke smyku přední nápravy (auto dostatečně nezatáčí), je důležité ubrat plyn a nepoužívat brzdu. „Volantem pouze vyrovnávat, aby vůz zůstal na silnici, a sešlápnout spojku do doby, než se podaří smyk vyrovnat,“ dodala policejní mluvčí Lucie Konečná.

čtěte také: Bezpečnost na silnicích: Zima má na řidiče větší nároky


(pac, tz-lko)

pavel@trutnovinky.cz
Foto: Policie ČR