reklama 

Od Artu Kus: Umělecké sklony v sobě mohou objevit děti i dospělí

17.6.2016  •  Kultura  • 
čtenost 436

Trutnov - Na Dolní promenádě bude zítra velmi živo. Mladá výtvarná skupina G:UMA zde totiž pořádá druhý ročník ojedinělého happeningu a tvůrčího výtvarného festivalu Od Artu Kus. Součástí této akce bude také dílo sochaře Jaroslava Koléška Velký misionář, které tam je umístěno v souvislosti se sedmým ročníkem Soch ve městě.

Od Artu Kus: Umělecké sklony v sobě mohou objevit děti i dospělí

„Stejně jaké v minulém roce, kdy se konal premiérový ročník, i letos je hlavní ideou propojit profesionální umělce s výtvarnými nadšenci,“ říkají organizátoři. Celodenní kulturní podnik, který začne v 11 hodin, doprovodí řada dílen a workshopů pod vedením kvalitních a trpělivých odborníků, kteří zájemce rádi zasvětí do tajů jednotlivých disciplín.

Dílen bude k dispozici skutečně hodně. Návštěvníci si mohou sami vymyslet například motiv pro linoryt, sami si ho vyrýt a vytisknout. V hliněné dílně si vytvoří reliéf nebo dokonce sochu.  Pomocí šablon anebo jen tak od oka si lze ve streetartové duchu nasprejovat obrázek, který si autor odnese. Otevřená bude také řezbářská, kolážová či textilní dílna.

Zpestřením festivalu bude velmi oblíbený Stone Balancing. Workshop povedou skuteční odborníci na tuto disciplínu, trutnovští umělci Jan Macek a Ruda „Waypa“ Novák, členové skupiny Zkamenělí, kteří zájemce zasvětí do tajů vyvažování kamenů. Hoře z nerozumu je literárně divadelní výprava za poezií dnes. Účastní si mohou přinést svoji oblíbenou sbírku básní.

Spolek Ultrafun, což jsou absolventi oboru animovaného filmu na pražské Umělecko průmyslové škole, uspořádají workshop animovaného filmu pro každého od šesti. „Jejich záměrem je nejen rozvíjení dětské kreativity a imaginace v rámci týmové spolupráce, ale i práce s dospělými“ uvádějí pořadatelé festivalu.

V průběhu celého dne bude probíhat několik kol bubenického řádění a štěrchání pod vedením zkušeného a trpělivého lektora Andera. Návštěvníky rovněž čeká překvapivý happening od chaoticky organizovaného olomouckého sdružení kreslířů, malířů, komiksáků, básníků, prozaiků a hudebníků Chaoscompany.

 

Půlka průchodu pod mostem se promění v minikino, kde se budou promítat krátké filmy. Na vlastní nástroje si mohou přijít odpoledne zahrát všichni hudebníci, kteří budou mít zájem, otevřen bude dětský koutek, prodejní stánek skupiny G:UMA i Kabinetní Vegekantýna. Festival Od Artu Kus skončí ve 20 hodin.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš, Hynek Šnajdar

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama