reklama 

Na výstavě AKT 2016 vystavuje nahé dívky i trutnovský malíř Pavel Pangrác

17.2.2016  •  Kultura  • 
čtenost 4431

Trutnov - Nová galerie v Praze do 17. března nabízí příznivcům aktů na výstavě AKT 2016 díla šestadvaceti umělců z Česka i Slovenska, mezi nimiž nechybí renomovaní autoři, jako Tomáš Císařovský, Michael Rittstein či Jaroslav Róna. V této vybrané společnosti je také trutnovský malíř Pavel Pangrác (39), který je známý právě tím, že se ženám na svých plátnech poměrně často věnuje.

Na výstavě AKT 2016 vystavuje nahé dívky i trutnovský malíř Pavel Pangrác

Pangrác převážně maluje ženy a ženské akty v rozmanitých situacích a polohách. „Je to dáno tím, že mě přitahuje pokusit se zobrazit ženský svět jakoby z druhé strany. Ta možnost, že dosáhnu nějaké nálady a podaří se mi zachytit, co daná dívka v daný moment cítila, ale také to, že mi valná část pocitu zůstane skryta. To je pro mě velice vzrušující, protože je v tom tajemství,“ řekl v rozhovoru pro Trutnovinky Pangrác. Čtěte také.

Jeho slova potvrzuje i několik jeho obrazů, které jsou součástí pražské expozice. Na rozměrnějších plátnech představuje ženy v rozmanitých eroticky zabarvených polohách, ale i záměrně v prvoplánově lascivních a kýčovitých gestech. „Figura, potažmo akt, je pro mě přímá řeč, která se neschovává za nějakou zástěrku, ale je ve svém sdělení nekompromisní a jasná,“ tvrdí trutnovský malíř.

1920051 10202747118866385 1572251728 N

Tento žák výtvarníka Martina Mainera na brněnské Fakultě výtvarných umění se věnuje především figurální malbě, která čerpá inspiraci ze světa žen a jejich dvojsmyslnosti; ze života, v němž se ženy stávají hrdinkami obrázkových časopisů a umělého světa reklam se světem, který dává nahlédnout přirozenou krásu žen skutečných, jejich individualitu, energii a sílu.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: archiv Pavla Pangráce

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama