reklama 

Šly s kůží na trh, odvážně i provokativně odhalily tajemství manželské erotiky

11.5.2018  •  Kultura  • 
čtenost 2210

Vstoupily na poněkud tenký led, ale poradily si s tím s nadhledem a úplnou samozřejmostí. Trutnovské malířky Alena Valentová a Kateřina Hůlková se rozhodly jít doslova s kůží na trh a odhalit veřejně tajemstvích svých vztahů s životními partnery. A to i v oblasti erotiky. Přesvědčit se o tom mohou návštěvníci galerie Hippo Foto v Bulharské ulici v Trutnově, kterým autorky představují výstavu Manželská erotika je můj koníček.

Šly s kůží na trh, odvážně i provokativně odhalily tajemství manželské erotiky

Na dvaceti plátnech obě představují decentně nenásilnou, něžnou, i když živočišnou formou intimní chvíle se svými partnery, kde sexualita není prvoplánová. Jde spíše o erotiku, která v divákovi rozvibruje fantazii a dostane do žádoucích obrátek i obrazotvornost. Je to svět, který není nový, ani neznámý. Je to zároveň území, které je sice soukromé, ale autorky se rozhodly nebýt pokrytecké a naservírovaly bez zábran něco, co bývá obvykle skryté. Je v tom otevřenost i upřímnost.    

A co je vlastně vedlo k tomu odhalit svá tajemství, svá těla? „Asi je to kvůli tomu, že máme spokojená manželství,“ shrnula do jedné věty malířka Hůlková. To je vlastně odpověď na smysl této expozice: nabourat zažitou představu, že z manželských či obecně dlouholetých partnerských vztahů dříve nebo později mizí vášeň, vystřídaná každodenní rutinou a nudou. Dvakrát deset tematických obrazů je ponorem do soukromí malířek.

„Nebyl to problém. Máme chlapy, kteří nás ve všem podporují,“ doplnila Valentová. Vztahy mezi nimi a jejich muži jsou tak trochu speciální v tom, že se s nimi znají už od základní školy. „Potom jsme čekali do dospělosti, než jsme se dali definitivně dohromady. S trochou romantické nadsázky by se dalo říct, že jsme si byli souzeni. Je to tedy zřejmě osudové,“ prozradila Hůlková. Tomu, než vznikly vystavené malby, předcházelo focení. Teprve potom vzaly obě dámy do rukou štětce.

„Je fakt, že jsme nejdříve začínaly méně odvážně. Postupem času jsme se vzájemně hecovaly a staly se odvážnějšími. Myslím, že je na obrazech patrné, že naše vztahy s našimi muži ani po letech známosti neochably,“ vysvětluje Valentová a její spolu vystavující doplňuje: „Ani jedna z nás se ve svém dlouholetém vztahu nenudí, což bylo prvním impulzem k tomu, spolu takhle tvůrčím způsobem něco podniknout.“

Kromě toho připomíná, jak se lidé podivují nad tím, že jejich partneři byli ochotní s nimi do toho jít, protože i z nich je na obrazech vidět opravdu hodně. Nejen fyzicky. „To je přesně ten důvod, proč mají ty malby takovou šťávu. Kluci jsou holt pro každou neřest a podporují nás,“ komentuje téma výstavy Hůlková, která prozradila, že ona i její muž jsou introverti a zároveň exhibicionisté. „Vzal to zcela samozřejmě,“ poznamenala Kateřina, která se po třinácti letech touto výstavou vrátila k olejomalbě.

Její pohled na věc jednoznačně potvrdil i její manžel Luboš, který s nápadem své ženy i její kolegyně Aleny neměl žádný problém. „Přišlo mi to naprosto přirozené, nic mi nevadilo a šel jsem do toho,“ tvrdí. Pro Alenu to byla zároveň velká výzva. „Já ani můj muž Adam nejsme zrovna nějaké antické postavy. Bylo s tím trochu více práce, nafotit fotky tak, aby pro nás oba byly lichotivé. A také, aby on nestál pořád přede mnou a byla taky vidět já,“ směje se Valentová.

Kromě obsahové stránky výstavy je patrný formální kontrast výtvarného pojetí autorek. Valentová je známá svou nákloností k černé barvě, která je pro ni charakteristická i v oblečení.  „Zůstala jsem věrná své oblíbené černé barvě, zatímco Katka je duší impresionistka,“ přitakala Valentová.

Jejich díla ale mají na první pohled společného jmenovatele. „Snažily jsme se být obě upřímné a odvážné, ale nikdy nevkusně vulgární,“ dodala Alena, členka Spolku Podkrkonošských výtvarníků. Výstavu provokativních, romantických a intimních maleb lze vidět v galerii Hippo Foto do 30. června. Expozice pak poputuje do Prahy, kde v Galerii U milenky budou obrazy k vidění v září.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Jan Bartoš

 

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama