reklama 

Rodina Usaina Bolta v televizním studiu na Mládežce

15.5.2019  •  Kultura  • 
čtenost 682

Nahlédnout do soukromí života nejrychlejšího muže planety Usaina Bolta jste mohli v pondělí večer, pokud jste zavítali do kinosálu na ZŠ Mládežnická. Ale jelikož „setkání“ s nejlepším sprinterem všech dob zprostředkoval čtenářsko-divadelní projekt Listování, tak některé informace z něj lze brát s nadsázkou.

Rodina Usaina Bolta v televizním studiu na Mládežce

Knihu o jamajském atletovi Můj příběh 9:58 přijeli do Trutnova představit zakladatel Listování a herec Lukáš Hejlík a jeho kolega Alan Novotný. O zařazení žánru sportovní literatury a životopisu do listovacího repertoáru uvažovali dlouho, ale z mraky titulů si nemohli vybrat. Až jednou potom narazili na knížku Rebel, jejímž autorem je fotbalista Tomáš Řepka.

„Už jsme s ním byli fakt domluveni, jenomže pak jsme si řekli, že bychom si z toho asi nemohli dělat dostatečně srandu tak, jak bychom chtěli… Bez toho, aniž bychom dostali do huby. To by pak šel možná sedět ještě dřív,“ rozesmál na začátku večera diváky Tomáš Hejlík. Tahle varianta padla.

K Usainu Boltovi se Hejlík a Novotný nachomýtli přes promotéra atletického mítinku Zlatá tretra Karla Tejkala, který je pozval do Ostravy, aby držiteli světového rekordu na 100 metrů s časem 9,58 sehráli krátkou scénku právě z jeho knihy. „Super,“ kývli na to a secvičili ani ne desetiminutovou etidu s tím, že v pozadí za sebou měli stopky Seiko, v čemž byl ukryt celý fór vystoupení.

„Nejdřív to Usainovi vzalo slova, když teda pominu fakt, že nerozuměl… Ale pak řekl něco, čeho si strašně považuji a rád se tím chlubím. Dokonale to totiž vystihuje, co těch šestnáct let děláme s knížkami,“ usmíval se Lukáš Hejlík a vzápětí ze sebe na jevišti vyloudil jakési slovo údivu, něco jako „Weeeee“. „A jestli umíte jamajsky, tak víte, že to znamená hodně dobrý,“ pobavil sál.

Představení životopisu fenomenálního sportovce pojali herci formou rozhovorů v televizním studiu, kam si moderátor Alan Novotný pozval rodinu a blízké osoby Usaina Bolta, které Lukáš Hejlík postupně ztvárňoval s typicky jamajskou povahou. Ředitelka mateřské školy, učitel tělesné výchovy, nejlepší kamarád, maminka, nevlastní bratr, sestra, otec, tetička i atletický trenér. Ti všichni prozradili něco z Boltova života. Jen na strýčka se nedostalo, protože to byl akorát přenos přepojen na stadion…

Během večera zaznělo na pódiu také několik všeobecně známých vtipů, které si herci „poboltovštili“.

Další Listování se uskuteční už za pár dní, ve čtvrtek 23. května od 19 hodin v kině Vesmír. A bude to stát za to! Na autorské čtení do Trutnova přicestuje jeden z nejvýznamnějších investigativních novinářů v České republice, Jaroslav Kmenta. Vstupenky jsou v prodeji u Sladkých Teček v Palackého ulici.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama