reklama 

Jak žijeme, tak píšeme aneb Spisovatele Viewegha dostalo trutnovské publikum

19.1.2019  •  Kultura  • 
čtenost 2412

Jako vtipný vypravěč, který povídal o svém psaní a knihách inspirovaných životem, takže jste měli možnost se dozvědět i něco málo z jeho soukromí, četl fejetony a také odpovídal na otázky diváků, se představil na trutnovském Listování Michal Viewegh. První listovačka letošního roku se výjimečně (a premiérově) konala v kině Vesmír, kde chybělo jen pár míst k tomu, aby se hlásilo, že je vyprodáno.

Jak žijeme, tak píšeme aneb Spisovatele Viewegha dostalo trutnovské publikum

„Dnes za námi přijel nejslavnější a nečtenější autor v České republice,“ přivítala šestapadesátiletého spisovatele, jenž má na kontě už více než tři desítky knih, pořadatelka Listování Barbora Chmelíková. Ta tentokrát (rovněž premiérově) usedla na jeviště do křesla vedle hosta a ujala se pozice moderátorky večera. „Děkuji, začala jste dobře,“ rozesmál Michal Viewegh celé kino hned svou úvodní větou

„Ne, vážně. Samozřejmě to mělo nějaký vývoj. Začínal jsem povídkami a byl jsem naprosto neznámý autor. Dokonce i poté, co jsem vydal tu svou prvotinu, jsem nadále zůstával neznámým autorem,“ nechal se slyšet původním povoláním učitel. A právě proto, že si toho téměř nikdo nevšiml, prodalo se asi 4000 výtisků, i když měl prý docela slušné recenze, jak - jedny z posledních slušných recenzí, jak dodal, tak si řekl, že by mohl zkusit napsat něco se širším čtenářským záběrem. „Říkal jsem si, co by mohlo být takové atraktivní téma a napadla mě ta totalita, ale podaná trošku humorně. Samozřejmě vážné věci - i ty v románu jsou - jsem nechtěl zlehčovat, ale zároveň jsem se chtěl na tu dobu podívat z okna rodinného domečku. A tak jsem se o to pokusil,“ doplnil, jak vznikl slavný román Báječná léta pod psa.

Trutnovské listovače pak bavil držitel Ceny Jiřího Ortena z roku 1993 (udělené právě za Báječná léta pod psa) asi hodinku a čtvrt. „Přemýšlel jsem, z čeho vám budu číst, tak jestli budete souhlasit, no a jestli ne, tak stejně nic jiného nemám, vzal jsem si nějaké fejetony. Je to dobrý žánr na čtení, jsou krátké, tematicky pestré a snad je v nich i nějaký náznak humoru,“ usmíval se.

Ve Vesmíru z jeho úst zaznělo šest fejetonů - Piják lužní, Buď jsem blb já nebo ony, Abstinující piráti jsou k neukoukání, Karta pro život, Nejsme a na úplný závěr si nechal Máte slovo, kdy si vzal na paškál pořad Michaely Jílkové. Na tyto jeho fejetony můžete také narazit každý pátek v magazínu Lidových novin.

Mezi čtením odpovídal na otázky z řad diváků. Například: Když píšete příběh, víte už dopředu, jak to dopadne? Jak vás napadli v Účastnících zájezdu Karel a Karel? Točí se momentálně nějaký film podle vaší předlohy? Jak reaguje vaše okolí na to, když se objevuje v knížkách? Jak to děláte, že vám ty správné příběhy naskočí právě v tu chvíli, když je potřebujete při psaní? To chodíte všude s bločkem?

„Asi to bude znít jako povinný kompliment místním, ale opravdu bez jakékoliv nadsázky, takhle živé a přátelské publikum a takhle plný sál už jsem neviděl dlouho. A to si nemůžu stěžovat, protože mívám fakt dobré čtení, ale dnes to bylo nadprůměrné. Měl jsem z toho vážně dobrý pocit, že lidi opravdu zajímá to, na co se ptají,“ řekl Trutnovinkám po představení. V jeho průběhu mluvil například ještě o tom, jak v padesáti běžel maraton, že nejméně povedená filmová adaptace jeho knihy je Případ nevěrné Kláry, o smrti svého otce v novele Andělé všedního života a že se prostě a jednoduše snaží držet hesla „Jak žijeme, tak píšeme“.

V Trutnově byl již Michal Viewegh poněkolikáté, ačkoliv on sám si to moc nevybavuje, ale místní mu to připomněli. Na středeční návštěvu ale jistě jen tak nezapomene i díky následné afterparty v centru města, kde se pár vyvolených dozvědělo i další životní příběhy i pikantnosti tohoto slavného spisovatele. Věděli jste, že padesáté narozeniny oslavil v Grund resortu v Mladých Bukách?

„Těch čtení mám teď málo, takže jsem jel ze Sázavy přímo sem a zítra se vracím domů, kde pobydu pár dní a pak vyrazíme s přítelkyní na zaslouženou dovolenou na Kanárské ostrovy.“

Co se týká jeho momentální práce, tak už asi rok píše příležitostně různé povídky, z nichž chce brzy vydat novou sbírku. „Už jsou hotové a odevzdané, ale je otázka, jak rychle to půjde v nakladatelství,“ očekává, že by kniha světlo světa měla spatřit buď letos na jaře nebo na podzim. „A taky už přes tři čtvrtě roku píšu ty fejetony. Až s nimi v dubnu skončím, bude jich k dispozici asi padesát, takže to je také věc hodná k vydání knižně,“ doplnil autor, s nímž na závěr Listování nechyběla ani autogramiáda.

Pokud jste na Listování ve středu byli poprvé, či jste už tradičními fanoušky tohoto scénického čtení, tak další díl se uskuteční už v pondělí 28. ledna od 20.30 hodin zpět na Mládežce. Tam se bude listovat knihou Hry bez hranic o mladém programátorovi Filipovi, který si užívá všeho, co dnešní svět nabízí dobře placeným profesionálům: cestování, drogy, sex bez závazků… Vstupenky jsou v předprodeji u Sladkých Teček v Palackého ulici.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jiří Petr

Diskuse

Rádi bychom tu měli slušné diskuze.
Proto se do diskuze mohou zapojit jen přihlášení
členové klubu Moje Trutnovinky s vyzvednutou kartou.

reklama