Úterý

25. června 2024

Nyní

21°

Zítra

26°

Svátek má

Listování pokřtilo trutnovskou knihu, nahlédlo do blázince a slavilo narozeniny

10. 12. 2019

Listování pokřtilo trutnovskou knihu, nahlédlo do blázince a slavilo narozeniny 0 snímků
Listování v Trutnově slavilo narozeniny. A stylově! Ve spolupráci s autorem Janem Mackem vydalo povídkovou knížku Jdu si pro tebe, kterou si trutnovský výtvarník, horolezec, kameraman a landartista odbyl svůj spisovatelský debut. Narozeninová listovačka zaplnila v pondělí večer kinosál ZŠ Mládežnická takřka do posledního místečka a nakonec z toho byla i slušná party. Jelikož narozeniny slavily taky Sladký Tečky a zahrát na Listování přišli muzikanti z Jakž Takž a DJ Waypa.

I když probíhá již čtvrtá listovací sezona, z pomyslného dortu sfoukli pořadatelka Barbora Chmelíková a její listovači teprve třetí svíčku. „No, slavíme to takhle pozdě,“ usmála se zakulacená organizátorka, ze které se za dva měsíce stane maminka. Dá se však říct, že už včera se jí jedno „miminko“ narodilo. Jmenuje se Jdu si pro tebe. „Je to také vaše zásluha, jelikož se na vydání knížky podílíte svým vstupným,“ děkovala za přízeň čtenářům v sále.

Ale samozřejmě, že největší podíl na nové publikaci a největší radost z ní měl ten, kdo knížku napsal - Jan Macek. „Začínalo mi vadit, že někteří lidé začínali tvrdit, že nevěří tomu, že jsem ty příhody zažil,“ vysvětloval z pódia, proč se vrhl do spisovatelské branže. Do té doby texty zveřejňoval jen na svém Facebooku. „Všechno se to prostě stalo. Vždyť já jsem neměnil ani jména, takže asi spoustě lidem udělám radost,“ rozesmál publikum, aby se mu z něj vzápětí dostalo odpovědi: „Odpouštíme ti.“

Knížka obsahuje třináct povídek, dvanáct jich bylo zveřejněno již předtím na FB a jedna je bonusová. Ta se jmenuje Zažít New York a do pondělí ji četli pouze čtyři lidé. Hned pět povídek je z Ameriky, nejstarší příběhy pocházejí z cestování po Izraeli.

Na Listování ale zazněly jiné „kousky“. Učitel Jaroslav Dvorský přečetl Průlet kukaččím hnízdem, jež mapuje Honzův pobyt v psychiatrické léčebně. Druhou ukázku - Plápoláci - přednesla Kateřina Suchánková. „To je nečtenější povídka, asi díky těm vulgarismům. Takže děti, teď si zacpěte uši,“ vyzval s úsměvem autor ještě před kapitolou, jejíž děj se odehrává v půjčovně sáněk.

Ze zadní strany a obsahu knihy Jdu si pro tebe

Tahle kapesní knížka příhod ze tří kontinentů vám připomene, že nejlepším scénáristou je někdy skutečně sám život. Třináct vybraných textů je součástí rozsáhlejšího autobiografického cyklu TRUE STORY BRO, který autor doposud zveřejňoval pouze prostřednictvím facebookového profilu. Donucen hrstkou fanoušků a několika múzami, teď vydává své vzpomínky knižně. Za to patří všem čtenářům velké díky, protože bez nich by kniha pravděpodobně nikdy nevyšla.

Plavčík
Plápoláci
Pomsta Plačícího muže
Poprask v ZOO
Jdu si pro tebe
Průlet kukaččím hnízdem
Pokrývač
Nejrychlejší želva
Letící lopata
První velká vlna
Zažít New York
Izraelské střípky
Vidět Jeruzalém a zemřít


Zajímavostí publikace, kterou vydalo malé nakladatelství Gentiana Jilemnice, je určitě její kapesní formát. „Vždycky jsem snil o tom, že vydám knížku, která se vejde do kapsy. Opravdu se tam vejde, rozměr je 15 x 11 centimetrů,“ ukazoval Honza, který svůj výtvor poprvé vytištěný viděl až v den Listování.

Jak to na autorském čtení bývá zvykem, nemluvilo se jen o psaní a knihách. V případě trutnovského rodáka přišla řeč i na jeho umělecké sklony. Vtipné bylo zejména povídání o tom, že je vynálezcem uměleckého směru zvaného „Pissart“.

„Vznikl jednou v zimě cestou z hospody. Nikde tam nebyla toaleta, tak jsme se pokusili v několika lidech namalovat obraz. Obecně se ale tohle nedoporučuje ženám,“ usmál se a dodal, že dnes už mají jiný postup. „Do víčka si uděláte dírku rozžhaveným špendlíkem a malujete limonádou.“

Když mu pak pořadatelka Bára položila dotaz, co ho na tom všem, co dělá, fascinuje, odpověděl jí, že tuhle otázku nemá rád. A nejvíc ho prý vždy zaskočí, když je hostem nějakého živého vysílání v rádiu nebo televizi. „David Bowie, herec a muzikant, na to jednou řekl takovou kulantní odpověď. Mluvit o umění je hrozně těžký. Je to něco jako tančit o architektuře,“ pronesl.

Závěr večera patřil samotnému křtu knihy (netradičně vínem), ke kterému na pódiu přišly jako kmotřičky i Sladký Tečky. Jejich dort si mohli diváci v sále vyhrát v tipovací soutěži, stejně jako několik dalších cen v tombole včetně té hlavní. Tou byla samolepka V.I.P. Listovače opravňující jejího držitele, stala se jim držitelka, ke vstupu na Listování po celý příští rok zdarma.

 

Když program v kině skončil, přesunula se zábava do listovací kavárničky, kde se v režii Sladkých Teček podávaly chleby se škvarkovou nebo vajíčkovou pomazánkou a pivo zdarma. A do toho zahrála kapela Jakž Takž a po nich DJ Waypa.

Narozeninová listovačka byla tečkou za posledním letošním Listováním v Trutnově. To další se uskuteční zhruba za měsíc (15. 1.), kdy Mládežku navštíví autorka Markéta Lukášková a společně s herečkami Věrou Hollou a Pavlou Dostálovou (alt. Bára Jánová) představí knihu Losos v kaluži.

Michal Bogáň
michal@trutnovinky.cz
foto: Jan Bartoš