Neděle

19. května 2024

Nyní

17°

Zítra

20°

Svátek má

Studenti v Galerii Dračí ulička na fotografiích mapují pobyt ve Würzburgu

2. 11. 2023

Studenti v Galerii Dračí ulička na fotografiích mapují pobyt ve Würzburgu 0 snímků
V Galerii Dračí ulička, v prvním patře trutnovského gymnázia, byla zahájena zajímavá výstava fotografií studentů nazvaná Jak jsme poznávali Würzburg. Zachycuje první studentskou výměnu se školou Wirsberg-Gymnasium v tomto německém městě, kam se 18 studentů maturitního ročníku gymnázia s pedagogickým doprovodem vypravilo 17. září letošního roku.

Výsledkem je  téměř padesát rozmanitých a žánrově pestrých fotografií, které nyní zdobí stěny galerie a zachycující studentský výlet nejen do Würzburgu, který je od roku 2008 partnerským městem Trutnova a je nazýván barokní perlou Franků, ale i do okolí. Cesta studentů začala v neděli ráno se zastávkou v Norimberku, kde si prošli historickou část města a monumentální areál, v němž Adolf Hitler ještě před druhou světovou válkou pronášel své plamenné projevy.

Po příjezdu do  Würzburgu organizátorka výměnného pobytu Karen Flöter hosty zavedla do školy  Wirsberg–Gymnasium. „Zde nás přivítala zástupkyně ředitele společně s německými studenty, kteří nás pak provedli po škole,“ vrátila se do nedávné minulosti zástupkyně ředitele trutnovského gymnázia a učitelka němčiny Petra Tichá. Studenti také zavítali na tamní radnici, prohlédli si historické centrum s dómem, Mariánskou kapli a vystoupali k pevnosti Marienberg.

Zástupkyni ředitele Petru Tichou zaujala úvaha při přijetí na würzburgské radnici. „Tam jsme se dozvěděli, jak bylo město krátce před koncem druhé světové války spojeneckými letadly během sedmnácti minut srovnáno se zemí. Pro obyvatele Würzburgu to byla tak hrozná zkušenost, že poté vsadili na udržování a šíření partnerských kontaktů, spolupráce a přátelství. Proto toto město má asi dvanáct partnerských měst včetně Trutnova, mnoho měst kmotrovských a dalších, s nimiž udržuje přátelství,“ prozradila.

V dalším dni, což ostatně dokumentují vystavené fotografie, se trutnovští návštěvníci mimo jiné vypravili do Roentgenova muzea a biskupské rezidence. „Je to rozlehlý palác a jedna z nejvýznamnějších památek Německa, kterou zdobí největší freska světa nazvaná Alegorie planet a kontinentů,“ přiblížil student Jan Lazák, který společně se spolužáky Hanou Johnovou a Davidem Zárubou při vernisáži výstavy pobyt prezentovali promítanými fotografiemi a také svými komentáři. 

Předposlední den pobytu hosty čekal celodenní výlet do středověkého města Rothenburg od der Tauber s hradbami, kostelem svatého Jakoba a působivým výhledem z věže radnice na celé město. Po návratu se uskutečnila beseda s německými studenty, jejich rodiči a pedagogy. Tím byla návštěva ukončena. „Při posledním dnu pobytu jsme ještě navštívili město Bamberg, což jsou takové malé Benátky v Bavorsku s fotogenickou a krásnou katedrálou. Vznikla také naše poslední společná fotka před vodními kanály,“ řekla studentka Hana Johnová.

Návštěvě trutnovských gymnazistů ve  Würzburgu, kterou perfektně fotograficky zdokumentovali,  předcházel pobyt 20 studentů dějepisného semináře a jejich dvou učitelů z Wirsberg–Gymnasia v Trutnově. Ten se konal v červnu letošního roku a německé studenty přijal ředitel trutnovského gymnázia Petr Skokan. Ti se pak během pobytu věnovali sportu, výtvarným aktivitám, byli přivítáni na radnici, poznali zdejší památky i bývalou sudetskou oblast se zaniklými obcemi Sklenářovice a Debrné.

Společnost česko-německého porozumění Trutnov - Krkonoše pro ně zorganizovala setkání s dvěma pamětnicemi i návštěvu Státního okresního archivu Trutnov, kde jim ředitel Roman Reil předložil cenné archiválie. V plánu byla i návštěva Hospitalu Kuks a poslední den patřil výšlapu v Krkonoších.

Výstavu fotografií studentů trutnovského gymnázia Jak jsme poznávali Würzburg zachycující výměnný pobyt v tomto německém městě i jeho okolí může nyní v Galerii Dračí ulička veřejnost spatřit v každý vyučovací den až do 15. ledna příštího roku.

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Kateřina Svobodová a archiv gymnázia