Sobota

15. června 2024

Nyní

11°

Zítra

14°

Svátek má

Tomáš Blažek vydal první české album s hudbou vytvořenou umělou inteligencí

24. 5. 2024

page.Name
Tomáš Blažek ze Svobody nad Úpou, známý především jako frontman kapely Peshata vydal pod pseudonymem Blážboy první české album s hudbou, kterou kompletně vytvořila umělá inteligence (AI). Album s názvem AI AI AI! obsahuje 10 písní, přičemž se jedná o poutavý mix rozmanitých hudebních stylů, od balkánu přes punk po elektroniku. „Album jsem vytvořil za cca pět hodin,“ prozradil.

„Proces vymýšlení, zkoušení a nahrávání nových písní je hodně zdlouhavý a taky nákladný. Průměrně tak s kapelou nahrajeme jednu až dvě písně s klipem za rok. A protože jsem fanda do umělé inteligence, napadlo mě vyzkoušet, jaké nabízí možnosti,“ vysvětloval, co ho přivedlo na myšlenku AI desky.

Na stránce na tvorbu AI hudby Suno.ai zadal svůj text a vybral, jaký hudební styl chce. „Po pár sekundách mně doslova spadla brada. Poslouchal jsem konsternovaný a nemohl dosáhnout výsledku, který je dle mě snad i lepší, než je i lehce nadprůměrná kapela spojena,“ sdělil pro magazín Frontman.cz.

Svým novým albem chce ukázat, že díky AI může nyní kdokoliv během několika minut vytvořit perfektní hudbu na míru, a to i na mobilu, jako to udělal on. „Výsledek je zpívaný v perfektní češtině a laik by ho stěží rozlišil od hudby produkované v profesionálním studiu. Vytvořit první dvě minuty písně zabere AI neuvěřitelných pár vteřin od zadání požadavku,“ prozradil zpěvák, který se svou kapelou Peshata loni vystupoval v Trutnově na Otevřených hospodách.

Vtipné texty na albu jsou jeho vlastní, ale možnosti poskytují, že AI nabízí i pro generování textů, ačkoliv tyto jsou zatím na úrovni banálních textů současného mainstreamového hiphopu. „Jsme svědky hudební revoluce, která může svět brzy zaplavit mořem nové hudby. Tvůrčí proces se tak stává demokratičtějším, což vítám, ale zároveň se obávám, že často půjde na úkor kvality,“ tvrdí muž, který je srdcem horal a jedna píseň je io horách.

Kromě alba „AI AI AI!“, které vyšlo v pátek 17. května, Blažek představil také videoklip „Balkán“ natočený v Řecku. „Záběry do klipu jsem natočil loni na Balkáně, pro případ, že by se text taktéž tam vznikl, někdy v budoucnu náhodou zhudebnil. Holt, budoucnost je někdy blíž, než si myslím,“ uzavřel.

(bažina, tz-tbl)
redakce@trutnovinky.cz
Foto: archiv Tomáše Blažka