Úterý

23. dubna 2024

Nyní

Zítra

Svátek má

Jedinečný mezinárodní festival Jazzinec vkročil do druhého čtvrtstoletí

14. 2. 2024

Jedinečný mezinárodní festival Jazzinec vkročil do druhého čtvrtstoletí 21 snímků
Patří mezi nejdůležitější hudební události města Trutnova s dlouholetou tradicí, je vyhledávaný všemi příznivci jazzové muziky a hostí špičkové interprety z celého světa. Mezinárodní hudební festival Jazzinec, který v lednu vstoupil do již 26. ročníku skvělým koncertem švédské jazzové zpěvačky Josefine Lindstrand, se pomalu, ale jistě stává živoucí legendou.

Další koncert letošního ročníku už klepe na dveře. V sobotu v 19 hodin se příznivci toho nejlepšího, co festival pravidelně nabízí, mohou těšit na vystoupení tria nejdynamičtějšího a nejnadanějšího britského jazzového kytaristy roku 2019 Nigela Price. Mezi vrcholy jeho kariéry patří vystoupení s americkou zpěvačkou Gladys Knight v Royal Albert Hall v Londýně či nahrávání alba Keep Me Singing proslulého zpěváka Van Morrisona. Nyní ho může vidět a slyšet trutnovské publikum v Síni Bohuslava Martinů.

A jak vnímá vstup do dalšího čtvrtstoletí zakladatel festivalu, který v roce 1999 vznikl jako víkendová akce, muzikant, hudební dramaturg a organizátor Tomáš Katschner? „Po této muzice byl v Trutnově hlad, proto tehdy vznikl nápad uspořádat festival, který po celou dobu doprovází naprosto úžasná atmosféra. Přijíždějí k nám proslulí a skvělí muzikanti z celého světa. Je pro nás obrovská čest, že je můžeme vidět a slyšet i u nás v relativně malém podhorském městě. Podařilo se vybudovat opravdu silný festival s dlouhou sérií muziky, která je dramaturgicky poměrně neobvyklá. Všichni posluchači si přijdou na své, protože tato muzika je velmi pestrá, od té standardní až po tu novátorský nejnáročnější s osobitým příběhem a rukopisem,“ řekl. 

Za dobu jeho existence, na něm vystoupili světově proslulí jazzoví interpreti. Posluchači jsou z jednotlivých koncertů nadšení, dávají to muzikantům přímo na místě znát a je to vždy velmi silný zážitek. Interpreti podle zakladatele festivalu reagují většinou přímo na místě, nebo se ozývají později, zda by jim organizátoři poskytli fotky či videa z koncertu a další si přejí do Trutnova opět zavítat. Festival lze navštívit nejen v Síni Bohuslava Martinů, ale také ve Společenském centru Uffo nebo v Národním domě. Atmosféra koncertů se liší právě místem konání.

„Síň Bohuslava Martinů, kterou využíváme nejvíce, má nejen klubový charakter, ale je to také bývalý sakrální prostor. Když tam muzikanti přijdou, jsou právě touto ojedinělou atmosférou překvapeni, jejich hudební přístup se tomu prostoru v tom dobrém slova smyslu přizpůsobí a když skončí, považují to za jedinečný koncert v jedinečném místě. Navíc publikum má hodně blízko k muzikantům, což tu atmosféru ještě umocňuje,“ prozradil Katschner. Uffo má zase punc jedinečnosti v kombinaci krásného zvuku, světel a koncerty tam bývají velkolepější. Prostředí Národního domu, kde se odehrávají funky koncerty nebo elektroničtější vystoupení, jsou specifické dějinami toho objektu ze začátku 20. století, což má také něco do sebe.

Pro zakladatele Katschnera je jednoznačně největší hvězdou letošního festivalu původem anglický kontrabasista, baskytarista, violoncellista, skladatel a kapelník Dave Holland, který se svým triem vystoupí 20. dubna v Uffu. „Myslím si, že už nemáme mnoho příležitostí potkat se s muzikanty z této generace, která určovala to, kam se vyvinul jazz v 60. a 70. letech. Je to jeden z posledních mohykánů na jazzové scéně, která toto období zažila, ale zároveň dnes stále dělá nové věci. Na setkání s touto jazzovou ikonou se velmi těším,“ uvedl. Kromě toho se také těší na světově uznávaného kytaristu Dominica Millera, známého z dlouholeté spolupráce s hudební hvězdou a zpěvákem Stingem. Koncert Millera vypukne v Uffu 10. dubna.

Letos v polovině května se dějištěm Jazzince stane také loni v květnu otevřené unikátní Centrum současného umění EPO1, kde se mohou návštěvníci těšit na koncert šestičlenné „dechovky“ The Streetsbandids ze švýcarské Basileje. Tito mladí a energičtí hudebníci kombinují tradiční zvuk neworleanských dechovek s vlivy popu a hnací techno složkou. „Tato kapela je charakteristická pouličním hraním. Ještě nevíme, jak koncert v EPO1 pojmeme. Může se hrát, pokud bude přát počasí, venku před budovou nebo v kavárně či v jiném prostoru uvnitř. Uvidíme. Je to ale každopádně skvělé prostředí a jsem nadšený, že něco takového v Trutnově máme,“ dodal Tomáš Katschner.

Neodmyslitelnou součástí festivalu Jazzinec jsou doprovodné akce. Tou asi nejzajímavější je světová soutěž jazzových fotografů Jazz World Photo, která vstupuje do 11. ročníku. Návštěvníci Uffa v sobotu 20. dubna budou svědky finále této soutěže. Ceremoniál bude za účasti autorů obsahovat vyhlášení vítězů a ocenění TOP 3 umístěných fotografií v tomto prestižním klání, kterého se tentokrát zúčastnilo 126 fotografů z 25 zemí světa. Třicet nejlépe hodnocených snímků soutěže Jazz World Photo 2024 budou součástí stejnojmenné putovní výstavy.

Program Mezinárodního hudebního festivalu Jazzinec

Únor
Síň Bohuslava Martinů
17. 2. - 19.00:
Nigel Price (Velká Británie)
26. 2. - 19.00: Lubomyr Melnyk (Velká Británie/Kanada)

Březen
Uffo
4. 3. - 19:00: Hlaskontrabass Oktet feat Adam Ben Ezra (ČR/Izrael)

Síň Bohuslava Martinů

7. 3. - 19.00: Meral Polat Trio (Nizozemsko/USA)

Národní dům
14. 3. - 19:00: Takuya Kuroda (Japonsko)

Duben
Uffo
10. 4. - 19.00: Dominic Miller feat Michal Žáček (USA)
20. 4. - 19.00: František Kop Quartet feat Petr Malásek (Česká republika), Dave Holland Trio (USA), Lukáš Oravec Orchestra (ČR, SR, Německo, USA, Maďarsko)

Květen
Síň Bohuslava Martinů
2. 5. - 19.00: Nicole Zuraitis (USA)

EPO1
16. 5. - 19.00: The Streetsbandids (Švýcarsko)

Hynek Šnajdar
hynek@trutnovinky.cz
Foto: Miloš Šálek, Jura Třos, Serge Heimlich