Čtvrtek

18. července 2024

Nyní

18°

Zítra

20°

Svátek má

Čápi mají za sebou první úspěšné lety, přikrmování tak definitivně končí

20. 7. 2021

page.Name
Dlouho očekávaná chvíle je tady! Mláďata čápa bílého z hnízd v Mladých Bukách už mají za sebou první úspěšné lety. Očekává se, že do měsíce odletí do teplých krajin.

První se do vzduchu vydala čápata v Mladých Bukách. Pankrác v neděli v 17 hodin a 47 minut. Do hnízda se vrátil po šesti minutách v doprovodu otce Bukáčka. Servác vylétl z hnízda v pondělí v 8:31. Vrátil se v doprovodu Pankráce a Bukáčka až v 10:28. Bonifác opustil hnízdo jako poslední v pondělí v 10:26. Vykroužil krátký okruh kolem hnízda a přistál na původním starém komíně.

Definitivně tím končí unikátní experiment, kdy jednoho z tragicky zesnulých čapích rodičů nahradili lidé, kteří pravidelně do hnízda nosili potravu. „Péče o výživu čápat zcela končí, nyní se již dokáží nasytit sami,“ zdejší meteorolog a nejpilnější místní pozorovatel čápů Tomáš Prouza.

Přikrmování probíhalo od neděle 23. května. Čapí matka Barunka nešťastně dosedla na dráty vysokého napětí, elektrický výboj ji doslova sežehl. Otec Bukáček zbyl na péči o mláďata sám. Kdyby čápata kvůli hledání potravy opakovaně a na delší čas opouštěl, hrozilo by jim podchlazení. S péčí mu od té doby pomáhali dobrovolníci Šándor Havrán a Jiří Zeman, podporovaní nejen místními lidmi, ale nadšenci téměř z celé republiky.

Pokud vše půjde podle předpokladů, vydají se mladobučtí čápi do teplých krajin do 28 dnů, tedy zřejmě už 17. srpna. Zhruba ve stejný den se možná vydají na stejnou cestu mláďata z Bohuslavic. Také tam už mají za sebou první úspěšný pokus. Do vzduchu dnes vzlétl Horymír.

„Náhle se v 8:02 odrazil a letěl. Provedl krátký oblet okolo komína, po 23 sekundách se z výšky snesl zpět na hnízdo. Do večera vykonal celkem osm letů. Jednalo se vždy o krátké oblety rodného hnízda, žádný netrval déle jak 30 sekund, poslední večerní let trval 80 sekund“ sdělil Tomáš Prouza.

 

Ostatní bohuslavická mláďata zatím jen skákala a vznášel se nad hnízdem. „Brunclík už se chystal k letu, ale neodvážil se. Do konce týdne by to měli zkusit všichni, i Šemík a Vesna,“ odhadl Prouza.

Čápata z pivovarského komína v Trutnově mají na první lety jreště čas. Podle odhadů by měla vzlétnout až kolem 5. srpna.

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto a Video: HD Internet, Satan, www.capibohuslavice.cz