Pondělí

27. května 2024

Nyní

18°

Zítra

15°

Svátek má

Bitky o hnízdo či krmení aneb Ohlédnutí za skončenou čapí érou

30. 8. 2020

page.Name
Podívaná skončila, čápi z bohuslavického komína odletěli do teplých krajin. Naposledy byli na hnízdě spatřeni v pátek 21. srpna. Zatímco Ctirad, Šárka a Plaváček odletěli o den dříve, Bohunka s Bohoušem se ještě ve čtvrtek večer vrátili a odletěli až v pátek ráno. "Opustili hnízdo téměř na minutu přesně po roce a sedmi dnech od loňského odletu," upozornil meteorolog Tomáš Prouza, nejpilnější pozorovatel hnízda.

Úplně první čápi se objevili na komíně v pátek 20. března, ale nezůstali tam trvale. Bohunka přiletěla v neděli 5. dubna "Stejně jako její první partner Melír, i když ten byl asi v té úplně první březnové partě," upřesnil Prouza. Bohouš dorazil v neděli 12. dubna večer.

Také odlety se odehrály v několika etapách. Mladí odletěli 14. (Bivoj) a 20. srpna (zbytek), Bohouš s Bohunkou pak 21. srpna ráno. "Tudíž na hnízdě pobývali aspoň nějací čápi 155 dní (5 měsíců), pokud bereme Bohunku, tak ta tam byla 139 dní v kuse," spočítal Prouza.

Za tu dobu se odehrála v hnízdě spousta zajímavostí nebo překvapivých událostí. Mnohé zaskočily i pečlivého pozorovatele. "Určitě to byl například časový rozdíl v příletu Bohunky a Bohouše, který vedl v důsledku k Bohoušově bitce o hnízdo s jiným čápem," uvedl Prouza.

Nečekaný byl podle něj konflikt mezi mladými čápy kvůli krmení (vyhánění jednoho z hnízda). "A na závěr nikdo nečekal, že jedno z čápat (Bivoj) se tak rychle osamostatní a vyrazí do světa na vlastní pěst, o šest dní dříve než ostatní," přiznal Tomáš Prouza.

Nyní už jsou čápi na cestě jinam. Bivoj byl pozorován u Nahořan (u Rozkoše) a o den později u Krasíkova (na pomezí Čech a Moravy). Podle Prouzy letí bohuslavičtí čápi východní cestou - přes Balkán, Turecko, Izrael a Egypt - do východní Afriky. Jestli se někdy vrátí a Trutnovsko si ale netroufnul odhadnout. "Mladí se většinou vrací ve věku tří až čtyř let, aby založili vlastní rodinu. Ne všichni musí nutně hned hnízdit, někteří se jen tak toulají. I když jsme letos odečetli i čápa, který byl narozen v roce 2018 a přesto se již vrátil," připomněl Prouza.

Není pravidlem, že se čápi vrací do míst, kde se narodili. Například Bohunka pochází ze Saska, severně od Drážďan. Někteří se ale zjevně vracejí. "Čápice, která se přes léto zdržovala na pivovarském komíně v Trutnově se narodila v roce 2017 v Meziměstí. Nemůžeme tedy vyloučit, že se příští rok objeví již potomci Bohunky z doby, kdy hnízdila na pivovaru (rok 2017) nebo už v Bohuslavicích (2019)," naznačil Tomáš Prouza.

Kromě roku 2019 nejsou potomci Bohunky kroužkováni, takže je nepoznáme. "Bohouš s Bohunkou se na hnízdo téměř jistě vrátí, budou-li mít štěstí a nic se jim během migrace nepřihodí," odhadl pozorovatel Tomáš Prouza. Pokud si chcete připomenout dění na bohuslavickém komíně detailně, můžete si přečíst jeho deník nebo kroniku na webové stránce www.capibohuslavice.cz

Pavel Cajthaml
pavel@trutnovinky.cz
Foto: capibohuslavice.cz; Humlnet.cz, Lukáš Ronge